Поемането на новия външен дълг от 16 милиарда лева и новия координационен център на НАТО са въпроси, които не могат да бъдат обвързвани. Това каза министърът на външните работи Даниел Митов пред журналисти в Народното събрание.
„Координационният център се изгражда със средства на НАТО“, обясни той, цитиран от агенция „Фокус”.
Днес след тежки дебати Народното събрание прие ратификацията на договора на правителството за дилърство с четири банки за издаване на облигации на стойност 8 млрд. евро.
„Не знам как се стигна до въпроса за обвързване за поемането на дълг с купуването на военна техника“, каза още министърът. По думите му това са поредните опити за лъжи и манипулации, за да се пълнят главите на хората с несъществуващи опасности. „Модернизацията на българската армия е част от програмата на правителството. Тя е част и от нашите приоритети - това се знае“, заяви Митов.
Той допълни, че „никой няма да се въоръжава срещу Русия и да изгражда някакви митични центрове, от които ние ще се готвим за война с трети държави, които и да са били те”.
Според него включването на България в Шенген е в основата на борбата срещу тероризма и заплахите, които имаме. „Изпълнили сме всички технически мерки, които трябваше, за членството ни в Шенген и се справяме почти безпогрешно като страна външна граница на ЕС“, посочи той.
Турция си има обща европейска позиция за това кога евентуално страната може да започне преговори за членство в ЕС, каза още външният министър. Според него членството на Турция в ЕС е много далечно, ако има перспектива за такова.
„Самата Турция в изказвания на легитимни говорители изказва известна скептичност по отношение на членството си в ЕС. Разговорът там не протича, така както протичаше преди години“, посочи той.
По думите му, когато говорим за Македония, без да изчистим въпроса за добросъседските отношения, няма да има как да продължим процеса за членството на страната в ЕС. Митов посочи, че е изключително притеснен от вътрешнополитическото положение на Македония. „Продължаваме да държим на македонското членство във евроатлантическите структури“, заяви той.
Сърбия има още какво да постигне, за да достигне до членство в ЕС. „Ясен хоризонт по отношение на разширяването на ЕС все още няма“, допълни Даниел Митов.