fallback

Само 3% от подпомаганите българи не полагат общественополезен труд

Получаването на месечни социални помощи от безработните лица е обвързано с полагането на общественополезен труд още от 1994 г.

16:17 | 25.02.15 г. 2
Автор - снимка
Редактор

През 2014 г. в България средномесечно са подпомагани 53 235 семейства, като от тях безработните лица са 56 435, сочат данни на Агенцията за социално подпомагане. Насочени за полагане на общественополезен труд са средномесечно 45 590 лица, а отказали работа са 1572 лица.

Процентът на лицата, отказали да полагат общественополезен труд, остава нисък: през миналата година той е бил 3,4%, а през предходната 2013 г. - 3,2%.

При първоначален отказ на лицата да полагат общественополезен труд месечната помощ се спира за срок от два месеца. При повторен отказ, независимо кога е направен, месечната помощ на лицата се прекратява за срок от две години, поясняват от агенцията.

Получаването на месечни социални помощи от безработните лица в трудоспособна възраст е обвързано с полагането на общественополезен труд още от 1994 г. Принципът на тази обвързаност е залегнал и в приетите през 1998 г. Закон за социално подпомагане и правилник за неговото прилагане.

От 1 май 2010 г. лицата, получаващи месечни помощи, полагат общественополезен труд 14 дни по 4 часа дневно. Това става по организирани от общинската администрация програми за предоставяне на социални услуги, екологични програми, програми за благоустрояване и хигиенизиране на населените места.

Обвързването на месечното подпомагане с полагане на общественополезен труд е реакция на очерталата се тенденция здрави безработни лица в трудоспособна възраст да се задържат за дълго време в системата за социално подпомагане. Като ползватели на системата за социално подпомагане тези хора от една страна получават помощи, а от друга, стават част от сивата икономика, реализирайки доходи, които не декларират.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:58 | 14.09.22 г.
fallback