fallback

Каролев: Депутатите гледат в погрешна посока за ЕРП-тата

В ЕРП-тата и електроснабдителните предприятия остават между 10 и 12% от сметката за ток, проблемът не е в тях, коментира икономистът

12:13 | 20.02.15 г. 5

Депутатите гледат в погрешна посока за електроразпределителните предприятия (ЕРП). Това заяви икономистът Владимир Каролев в ефира на телевизия Bulgaria On Air по повод предстоящите изменения в Закона за енергетиката, които предвиждат по-строги регулации и санкции за дружествата.  

„Ако в ЕРП-тата и електроснабдителните предприятия остават между 10 и 12% общо от нашата сметка, а другите 88% отиват някъде другаде, очевидно проблемът не е в тези дружества. Защото дори и те да изчезнат, сметката може да намалее максимално с 12%. Само че те са удобният противник, защото са частни дружества. Всичките други 88% отиват в държавни дружества“, коментира Каролев.

„Неслучайно Е.ОН напусна България“, каза той и допълни, че като съветник на икономическия министър Божидар Лукарски се среща с представители на германски компании, които го питат защо Е.ОН е напуснала страната.

Според него енергийният регулатор трябва да направи условията за заплащане на сметките за ток по-гъвкави, но не го прави, защото това означава инвестиции, а тях трябва да ги платят потребителите.

„Регулаторът вместо да направи някакви гъвкави опции, те направиха нещо друго - за да се отчита сметката всеки месец, това означава ЕРП-тата да пращат хора всеки месец, а това са допълнително пари. Регулаторът не им одобрява тези пари и не се съгласява ЕРП-тата да инвестират в така наречените смартметъри, което автоматично ще премахне спора дали сметката е направена навреме или не“, обясни Каролев.

Икономистът определи като „безсмислен труд“ предвижданите ежегодни проверки на енергийните предприятия от страна на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), каквато промяна парламентарната комисия по енергетика одобри вчера в Закона за енергетиката.

Според Каролев основните проблеми в сектора „Производство и разпределение на ток“ идват от изключително агресивното инсталиране в България на много фотоволтаици в кратък период от време (2007 - 2010 г.), за тока от които НЕК е задължен да плаща висока цена, както и от т. нар. когенерации, много от които не отговарят на директивата на ЕК и неправилно получават огромни субсидии.

Вижте коментара на Владимир Каролев във видео материала:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:01 | 10.09.22 г.
fallback