България е на първо място в Европейския съюз с 32 на сто сива икономика спрямо брутния вътрешен продукт. Това каза на пресконференция в КНСБ проф. Кръстьо Петков. По думите му в условията на криза неформалният сектор в страната ни се е разраснал, вместо да намалява.
В световен мащаб неформалната икономика е 40 на сто и има оборот над 20 трилиона долара, коментира Петков, цитиран от БТА. Индия е световният лидер в неформалната икономика, където тя е 92 на сто.
По думите му сред мерките за преодоляване на сивата икономика у нас са въвеждането на ваучери за социални услуги, увеличаването на минималната работна заплата и договарянето на новите й нива по сектори чрез колективното трудово договаряне, които дават повече права и гарантиран доход на работещите.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров посочи, че в момента съвместно с работодатели подготвя становище за формализиране на неформалната икономика у нас. Целта е работещите в сивия сектор да могат да договарят условията си на труд и заплащане, да имат достъп до малки кредити и да се постигне по-формална, видима и достойна заетост.
„Очаква се през юни Международната организация по труда да гласува препоръка, с която да се даде повече регулация и по-ясна дефиниция кой кой е в неформалната икономика, за да е ясно как да му се помогне“, отбеляза Димитров.
Той посочи три неща, които според него са важни да се случат през следващите месеци - ще се намери ли решение за пенсионната система и как ще продължи реформата там, дали ще се сложат на масата намерения за нова икономическа и индустриална политика и дали политиката по доходите ще бъде изведена като приоритет.
„И в момента икономиката позволява по-високи доходи, но затова трябват политическа воля, въоръжаване на социалните партньори със законови инструменти, както и мисъл за това, че преразпределението през данъците трябва да стане по-справедливо с въвеждането на прогресия“, каза Димитров.