Главният прокурор Сотир Цацаров представи на премиера Бойко Борисов промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които да решат проблема с осъдените престъпници, успели да избягат и да се укрият от правосъдието.
Най-емблематичните примери за това са братя Галеви, убиецът пред дискотека "Соло" Илиян Тодоров, двама от убийците на студента Стоян Балтов, Евелин Банев-Брендо и др.
По-късно днес главният прокурор ще се срещне и с председателя на Народното събрание Цецка Цачева, за да й представи промените.
Едно от предложенията на Сотир Цацаров е най-леката мярка за неотклонение „подписка” да се дефинира като забрана за обвиняемия да напуска местоживеенето си без разрешението на съответния орган. Ще се въведе и система за контрол за спазване на тази забрана посредством периодична регистрация в службите на МВР. Подготвените изменения предвиждат съдът да се задължи при вземане на мярка за неотклонение „домашен арест” да определя и адреса, на който тя ще се изпълнява. Ще се въведе и контрол на забраната обвиняемият да напуска жилището си чрез средства за електронно наблюдение.
На лицата, на които е наложена забрана за напускане на страната, ще се отнемат документите и ще се издават заместващи.
Въвежда се и възможност за изменение на мярката за неотклонение в по-тежка след постановяване на присъдата. Това касае случаите, когато подсъдимият е признат за виновен с наложено ефективно наказание „лишаване от свобода” и е налице реална опасност той да се укрие.
С новите текстове се предлага и подсъдимият да е задължен да присъства на заседанието на второинстанционния съд по дела с обвинение за тежко престъпление.
С промените в НПК, представени от Цацаров, се въвежда задължение за прокурора да изпълни писмените указания на горестоящия прокурор само ако те са мотивирани. Създава се и механизъм за призоваване и връчване на книжа на депутати и общинари чрез председателя на Народното събрание или председателя на Oбщинския съвет.
Разрешението за използване на специални разузнавателни средства по отношение на съдии, прокурори и следователи да се дава предварително от председателя на ВКС или от изрично оправомощен негов заместник, по искане на главния прокурор или оправомощен негов заместник, е записано още в изготвените промени.
Предлага се и създаване на процесуален механизъм за възлагане на разследването на дела на следовател от състава на Националната следствена служба.
Още новини от България четете в Dnes.bg