Родителите на малолетни майки ще остават без детски добавки. Това предвижда ново предложение за промяна в Закона за семейните помощи, а целта на промените като цяло е насърчаване на раждаемостта, заяви днес във Варна министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Детските за 1 дете ще бъдат 35 лв., за 2 деца - 85 лв., а за 3 - 130 лева. За всяко следващо ще се дават по 20 лева. Промените в закона ще бъдат публикувани за публично обсъждане на сайта на МТСП идната седмица. В момента за едно дете държавата дава 35 лв., за 2 деца - 50 лв., за всяко следващо по 35 лв. В България има около 1,5 млн. деца, като от тях 860 000 получават добавки.
„Предвиждаме и мерки за ограничаване на ранната раждаемост“, каза още Калфин. По думите му практиката деца да раждат деца трябва да отпадне. Предвижда се спиране на семейните добавки на родители, допуснали малолетната им дъщеря да роди.
„За това ще се разчита основно на здравните медиатори, които работят отлично в различните общности. Ще направим възможното техният брой да се увеличи“, каза още вицепремиерът. С тяхна помощ на млади момичета от ромската общност са поставени близо 3 000 противозачатъчни спирали. Това според Калфин, разбира се, не става с принудителни мерки, а с обучение и просвещение от страна на здравните медиатори.
„Ще се опитаме да внесем ред и в отпускането на еднократните помощи за раждане на студентки. В момента те са в размер на 2 880 лева. Има обаче много сигнали от вузове, че млади момичета се записват за студентки, раждат, получават помощта и след това се отписват. Нашето предложение е парите да се отпускат на 2 транша, за да се гарантира записването за следващия семестър“, обясни Калфин. Втората част ще се получава след представяне на бележка за заверен семестър в университета. Социалното министерство ще обърне много сериозно внимание и на хората, които са отчаяни в търсенето на работа. Сред тях са предимно младите хора в малките общини и хората пред пенсия. Третата група са българите, отписани от всякакви статистики, включително и от регистрите на бюрата по труда. Нашето желание е да стигнем до тях и да им помогнем чрез системата за ваучери за почасова работа, добави социалният министър.
При ранната раждаемост също има парадокс. Непълнолетна майка получава детски за бебето си, а за нея пък пари получава нейната майка. Това също трябва да се преосмисли, каза още Калфин.
Във Варна вицепремиерът и социален министър проведе срещи с кметове на малки общини и посети Център за настаняване на социалнослаби семейства в Девня.