Универсалните пенсионни дружества управляват активи за 8 милиарда лева и генерират положителна доходност на средствата за последните 12 години. Това прави секторът достатъчно зрял, за да може да си позволи намаление на таксите, които се събират от универсалните фондове за управление на активите. Това и други предложения са готови да отстояват пенсионните дружества, за да гарантират още по-висока доходност на осигурените във втория стълб.
Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване ще предложи законодателни промени, свързани с решения за иновации, за развитие на УПФ, за подобряване на инвестиционната дейност, включително намаляване на таксите, нови гаранционни механизми за осигурените лица, за въвеждане на мултифондовете и други. Това каза преди дни Никола Абаджиев, председател на асоциацията.
Ето какво още предлагат частните пенсионни компании.
Самите фондове още преди години са предложили намаление на таксите и към днешна дата го поддържат. Сега има предложение редукция на таксите да бъде направена с 40 на сто. Моментът за това понижение на таксите е подходящ, защото активите на УПФ растат и ще надвишат 25 млрд. лв. до 2024 г., твърдят и от Комисията за финансов надзор.
Таксите за управление на активите би трябвало обаче да се намалят след оценка на въздействието на евентуалните промени върху дейността на пенсионните дружества, уточняват обаче фондовете.
За да се стимулира конкуренцията между компаниите от сектора може да се въведат мултифондовете, предлагат още пенсионни компании. Според тях рисковото управление на средствата ще гарантира, че в момента на пенсионирането лицето ще получи най-висок доход.
София Христова, изпълнителен директор на ПОД Алианц България, смята, че „това е единствената гаранция срещу кризи и гаранция за парите на хората". По нейно мнение именно рисковото управление на средствата гарантира, че в момента на пенсионирането лицето ще получи най-висок доход. Христова посочи, че за въвеждането на рисковите инвестиции са необходими реални действия, а иначе вече е обсъждано и преди.
Анастас Петров, изпълнителен директор на ING Пенсионно осигуряване, също подкрепя идеята за въвеждане на мултифондовете. „На практика пенсионната индустрия сме едни от съавторите и активните участници, заедно с Комисията за финансов надзор, в създаването на законопроекта за това отпреди няколко години“, каза той. И допълни, че въвеждането на мултифондовете ще осигури възможност средствата да бъдат управлявани адекватно спрямо осигурителния хоризонт и толерантността към инвестиционен риск на клиентите на пенсионните фондове.
Агресивните инвестиции са добро предложение, коментира и директорът на ПОД ЦКБ „Сила“. По думите му резултатите досега показват, че дружествата се справят добре, но при нулев риск не може да се очаква каквато и да било доходност. За по-висока доходност е нужен известен риск. При консервативно управление средната годишна доходност е 5-6%, което са задоволителни резултати. Трябва да има законови регулации за рискови инвестиции, но и ограничения, които да са съобразени с текущата икономическа среда, каза той.
За гарантиране на минимална доходност по партидите може да бъде създаден гаранционен фонд, подобен на този за банките, предлагат още пенсионните дружества. Предстои да се обсъди и вземе решение какъв вариант ще бъде избран, коментираха от своя страна управляващите.