Дейността на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, по-известен като БОРКОР, е била „поставена във фризера“ по време на правителството на Пламен Орешарски. Това стана ясно от думите на и.д. директор на институцията Елеонора Николова пред БНР.
Тя припомни, че Центърът е бил създаден преди четири години и има аналитични функции, което означава, че само предлага мерки за ограничаване на престъпленията на консултативен съвет, в който участват всички министри и представителите на съдебната власт.
Именно консултативният съвет трябва да предприеме законодателни промени и конкретни действия по предложените мерки. Последният консултативен съвет е бил проведен през февруари 2013 година, обясни директорът на БОРКОР.
Припомняме, че в сряда Европейската комисия представи официално мониторинговия доклад по Механизма за сътрудничество и проверка, в който поиска една-единствена институция да се занимава с борбата с корупцията. Досегашната – БОРКОР, не показва конкретни резултати въпреки отделените ресурси, смятат от Брюксел.
Николова съобщи още, че в края на 2014 година е имала разговори със здравния министър Петър Москов, който е поискал изготвяне на концепция за електронни търгове в областта на здравеопазването. Предложението на БОРКОР в тази насока е готово и вече е внесено за обсъждане. В него е предвидена възможността за електронна търговия с лекарства от 1 юли 2015 година, което ще спести 15 млн. лева на бюджета.
Досега за своето съществуване Центърът е похарчил 8 млн. лева, уточни още Николова. В институцията работят 20 анализатори, които директорът определи като „много добре подготвени и мотивирани“.
„Ако сме като румънците и умеем да четем докладите, щяхме да имаме успех“, смята Николова.
„Центърът е аналитичен и стои настрана от политиката“, каза още директорът на БОРКОР, помолена да коментира идеята на вицепремиера Меглена Кунева да бъдат „реанимирани“ съществуващите институции за борба са корупцията и организираната престъпност и да бъдат обединени БОРКОР и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество.
Николова допълни, че институцията участва в голяма междуинституционална група, която обсъжда подобни предложения, а решенията за промени ще бъдат взети на високо политическо ниво.
„Аз мисля, че усилията, които са направени досега, трябва да се надграждат смислено, така че да има връзка“, препоръча тя.