До края на годината трябва да бъде завършена докрай либерализацията енергийния пазар, така че всеки битов потребител да може да избира доставчика си на електроенергия. Това казва в интервю за „Труд“ председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев. Според него това ще създаде конкуренция, която ще направи отношението на ЕРП-тата към клиентите им по-коректно.
„Тази либерализация е закъсняла в България, това е изискване на Третия либерализационен пакет и страната ни е заплашена от санкции, ако не го направи. От друга страна се прави и за да не бъдат битовите абонати закрепостени към едно или друго ЕРП“, смята той.
Добрев допълва, че либерализацията вече се случва и няма да бъде толкова трудно да се промени законодателството, така че и битовите клиенти да излязат на свободния пазар. Те и сега имали де юре тази възможност, но имало някои пречки.
Например дългосрочните договори за изкупуване на ток от някои централи и модела за преференциални цени от ВЕИ-тата и от когенерациите. „Вероятно, както в някои други държави, ще се създаде фонд, който да доплаща разликата между пазарната и преференциалната цена на тази енергия. Защото ако искаме свободен пазар и ВЕИ-тата ще трябва да излязат на него, но държавата ще трябва да компенсира високата цена на тази енергия“, обяснява той.
Според него не е задължително след либерализацията цените да тръгнат нагоре, защото конкуренцията между производителите и между търговците на ток ще е голяма. От друга страна, Добрев изтъква, че в последните 2-3 години по-голямата част от малките и средни фирми вече са излезли на свободния пазар и в момента дори повече енергия се продава на там, отколкото на регулирания пазар.
От думите му става ясно, че при либерализацията ще настъпят промени и за ДКЕВР. Затова в момента се променя Законът за енергетиката, така че членовете на комисията да се избират от Народното събрание. След като пазарът бъде изцяло освободен, ролята на ДКЕВР на пазара ще намалее. Регулаторът, освен правилата за търговия, вече ще определя само цените на преноса и на разпределението. Оттам нататък цената на тока ще е такава каквато се получи на свободния пазар.
В следващите 3 седмици в енергийния закон ще се направи и друга промяна, с цел да се намали дефицитът в сектора. За целта ще се използват 100% приходите от въглеродните емисии, които държавата получава. Те са между 200 млн. и 250 млн. лв. годишно.
От друга страна, с промените на закона токът ще се изкупува на преференциални цени само от наистина високоефективни когенерации. В момента имало множество заводски централи и топлофикации, които не произвеждат високоефективна енергия, а НЕК им плаща преференциална цена, обяснява председателят на парламентарната енергийна комисия.
Той все пак припомня, че общите задължения на НЕК са над 4 млрд. лв. Дефицитът на годишна база е 600-700 млн. лв., но след приемането на промените в закона още от следващия месец много от разходите на НЕК ще отпаднат.
Заради двете сметки за ток с една дата на падеж във Варна управляващите смятат драстично да завишат санкцията за такива нарушения на електроразпределителните предприятия (ЕРП). От сегашните 20 000 лв. минималната глоба тя трябва да стане 10 пъти по-голяма, т.е. 200 000 лева, за да има някакво възпиращо действие.
„Това ще направим още сега, с промените в Закона за енергетиката, за които удължихме с една седмица срока за внасяне на предложения“, обяснява Добрев. Той смята, че дългосрочното решение на проблема минава и през монтирането на т. нар. умни електромери, които позволяват да се засича консумацията не само в определен ден, а и в точно определен час.