fallback

Цацаров и Москов с общи усилия срещу нападенията над лекари

Създава се пряк канал за комуникация между главния прокурор и здравния министър при нападения над медици

18:08 | 27.01.15 г.

Ще бъде създаден пряк канал за комуникация между екипите на главния прокурор и на здравния министър, когато нападения над медици от Спешна помощ бъдат регистрирани на територията на цялата страна.

Това са решили днес на среща здравният министър д-р Петър Москов и главният прокурор Сотир Цацаров, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.

Повод за разговорите бяха зачестилите случаи на нападения над медици от центровете за спешна медицинска помощ.

Цацаров и Москов са се договорили и за изготвяне на проект на Споразумение между Прокуратурата и Министерството на здравеопазването, където да залегнат и констатирани от Медицински одит нарушения, които да бъдат разследвани от държавното обвинение.

Документът ще бъде подготвен от работна група, съставена от прокурори и служители на Министерството на здравеопазването. 

През декември миналата година Министерството на здравеопазването и Министерството на вътрешните работи обявиха, че ще си сътрудничат за предотвратяването на нападения над екипи на Спешна помощ. Министърът на здравеопазването Петър Москов и министърът на вътрешните работи Веселин Вучков взеха решение за предприемане на колективни действия в тази посока, като подписаха съвместна заповед, с която директорите на центровете за спешна медицинска помощ и директорите на областните дирекции на МВР са задължени да предприемат общи действия за локализиране на местата, където в периода 2013-2014 година са констатирани прояви на насилие над спешни медици.

Мерките за съвместни действия дойдоха след създалото се напрежение през декември и заканата на здравния министър Петър Москов, че спешната помощ няма да се отзовава на повиквания в ромските махали, докато не бъде гарантирана сигурността на медиците.

Според статистика на здравното министерство за броя нападения над лекари по области през 2014 година са констатирани 227 нападения над лекарски екипи в страната. От тях 142 случая са регистрирани само в област Бургас. В София – област са 19, във Враца – 13. В Стара Загора са 7, в София-град – 6, във Видин – 5, в Плевен – 4. По три нападения са констатирани в Пловдив, Ловеч и Благоевград. Две е имало във Велико Търново, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Перник, а по едно – в Пазарджик, Габрово и Варна.

В повечето от случаите осъдени няма, сочи справката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:50 | 12.09.22 г.
fallback