Компанията "Южен поток България" продължава да работи, съобщи изпълнителният директор на проектната компания Димитър Гогов пред БНТ.
"Никъде няма официално написано, че проектът "Южен поток" е прекратен и екипът на "Южен поток-България" продължава да работи", заяви Гогов и допълни: "Има започнати процедури, които не могат да бъдат спрени".
Според него единствената цел на екипа и ръководството е да бъдат остойностени вложените средства в проекта. Въпреки това практически "Южен поток" не се строи, защото не е започнало реалното строителство. „Извършват се обаче работи, които да доведат до окончателно получаване на разрешение за строителство“, каза още Гогов.
"Започнати са процедури за изкупуване на сервитутни права в 37 общини и те не могат да бъдат прекратени", уточни той. По думите му проектът ще продължи, докато двамата акционери не вземат решение, че минават към друг етап от развитието му. Според Гогов съществува и вариант за закриване на компанията, но това решение следва да се вземе само от акционерите. Същевременно Гогов отказа да коментира твърденията, че средната заплата в компанията възлиза на 10 хил. лева.
Припомняме, че краят на проекта "Южен поток" бе обявен от президента на Русия Владимир Путин в началото на декември 2014 г. Тогава бе съобщено и за новия проект за газопровод от Русия към Турция. Според Гогов обаче е по-логично Русия да пренасочи тръбите към Румъния, а не към Турция.
Няколко дни по-късно отново пред БНТ Гогов уточни, че думите на Путин след срещата с турския му колега Реджеп Ердоган в Анкара подсказват само, че ще има пренасочване на количества газ, необходими на Турция и Гърция. Тогава той също застъпи тезата, че работата на "Южен поток-България" не е спряла, защото все още няма и официално съобщение от руските акционери за спиране на проекта.
Димитър Гогов, който бе изпълнителен директор на "Булгаргаз" ЕАД в периода от януари 2007 г. до ноември 2013 г., оглави "Южен поток-България" в началото на октомври 2014 г., когато замени на поста Владимир Инков след решение на служебния кабинет "Близнашки".
Още през август 2014 г. енергийният министър в служебния кабинет Васил Щонов обяви, че ще даде на прокурор шефовете на компанията "Южен поток-България". Причината е, че капиталът на компанията бе увеличен със 191 млн. лв. ден, след като той забрани това, докато ЕК не одобри проекта.
Ръководството на "Южен поток-България" не се съобрази с протоколното решение на Щонов от 11 август и въпреки изричното разпореждане на 18 август 2014 г. в Търговския регистър бе вписано увеличение на капитала на компанията.