fallback

К. Парамов: Трябва час по-скоро да подадем заявка за еврозоната

Имаме голям шанс да се включим в инвестиционната база и намерение на ЕС за тези 400 млрд., които се плануват от март нататък, посочи финансистът

22:43 | 22.01.15 г. 4
Автор - снимка
Създател

Лошите кредити у нас са над 20%, заяви пред националното радио финансистът Кольо Парамов. По ниво на лошите кредити в Централна и Източна Европа ние сме най-зле, посочва той. "Ние сме зависими от общата политическа конюнктура. На една малка икономика като България, която само от януари до ноември е осигурила търговски дефицит в размер на около 5 млрд. лв., това означава, че част от тези пари са непостъпили в банките като лихви и необслужване на кредитите по тези производства."

"Днес ние имаме много голям шанс и трябва час по-скоро да предявим искане за влизане в ERM2 и въз основа на общата икономическа ситуация в Европа ние имаме голям шанс да се включим в инвестиционната база и намерение на ЕС за тези 400 млрд., които се плануват от март нататък, и да помолим в рамките на следващите 18 месеца да бъдем включени в еврото, за да можем да се възползваме от коренно различна парична политика", коментира Парамов.

"Единствената директна полза, която ще получим, влизайки в еврото, е, че ние ще получим инвестиция в директен план евро за евро и тогава лихвата ще бъде не повече от половината при сегашното състояние", добави той.

"За убеждаването на ЕЦБ и нашите колеги в Брюксел – при всички положения ние имаме доста факти и примери, които можем да изложим, за да получим тази навременна съгласуваност и това стартиране на нашата процедура. Надявам се, че все пак Европа се вразуми от гледна точка на загубите, които ние понасяме в момента като източна граница на ЕС." "Надявам се, че това условие за посрещането на бежанци и несъмнено тежките ангажименти, които имаме да отразяваме във финансов план всичко това, и стандарта на живот на нашите хора - трябва да убедят ЕС, че тук трябва да се положат сериозни мерки и сериозна базова икономическа помощ", каза той.

Според финансиста от аферата "КТБ" държавата тепърва ще губи още много. "Ако Управителният съвет отговаряше за състоянието на надзора, а не беше прехвърлена тази вина само на шефа на надзора, сега Иван Искров нямаше да може да се оправдава с Гунев и с цялата тази обща ситуацията. Тогава той трябваше да подписва всички протоколи един по един и щеше да знае одитната схема на KPMG и ситуацията от 2009-2013 година." "За съжаление, Гунев днес ще бъде обвинен публично и пред всички за нещо, което е стигнало до неговите очи и уши в момент, в който той просто не е знаел как да реагира. Ако беше някой друг, така можеше да постави нещата на дневен ред, че целият УС и парламентът щяха да носят коренно различна отговорност от днешното състояние", смята Парамов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:04 | 14.09.22 г.
fallback