Президентът Росен Плевнелиев очаква военният бюджет на страната да бъде актуализиран през годината, за да можем да изпълним поетия ангажимент на срещата на върха на НАТО в Уелс. Това заяви държавният глава на съвместна пресконференция с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг на "Дондуков" 2.
Столтенберг е на посещение у нас по покана на президента Плевнелиев. Това е първото му посещение в България след поемането на поста през октомври миналата година. На срещата в Уелс беше постигнат политически ангажимент и пълен консенсус за увеличаване на инвестициите на съюзниците в изграждането на отбранителни способности.
Президентът Плевнелиев каза, че е информирал генералния секретар на Алианса, че тежката икономическа ситуация в страната през миналата година не е позволила в бюджета за 2015 г. да бъдат отделени толкова средства за отбрана, колкото бяха отделени през 2014 година. Сумата е около 30 млн. евро по-малко за тази година.
Росен Плевнелиев добави, че България разчита на подкрепата на своите партньори за превъоръжаване и технологична модернизация на въоръжените ни сили. Очевидна е необходимостта и това е приоритет на правителството, парламента и президента в България да намалим зависимостта от един доставчик на оръжейни технологии и да повишим съвместимостта на Българската армия с армиите на съюзниците в Алианса - това е национален приоритет и като държавен глава следя за неговото изпълнение, каза Плевнелиев.
Йенс Столтенберг заяви, че страната ни е високо ценен съюзник в НАТО. Той посочи, че е много важно всички съюзници да изпълняват своите ангажименти и обещания, които са дадени на срещата в Уелс - да спрат намаляването на бюджетите за отбрана и да започнат постепенно да ги увеличават.
Столтенберг допълни, че в разговорите си днес е получил уверенията, че България действително ще направи това и ще увеличи разходите за отбрана от следващата есен. Убеден съм, че България по същия начин ще изпълни своите ангажименти, както ние всички, 28-те страни-членки на НАТО, решихме, каза Столтенберг.
Членството на България в НАТО като лоялен и предвидим съюзник гарантира сигурността на страната и допринася за сигурността на целия регион и на всички съюзници в Алианса, е заявил министърът на външните работи Даниел Митов на срещата си днес с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи.
Министърът на външните работи и генералният секретар на Алианса са обсъдили най-важните теми от дневния ред на НАТО, като са поставили акцент върху регионалната и енергийната сигурност, както и върху изпълнението на Плана за действие за готовност на Алианса, който е утвърден от държавните и правителствени ръководители на срещата на върха на НАТО в Уелс през септември 2014 година. Планът е цялостен пакет от мерки за отговор на заплахите за сигурността на държавите-членки на НАТО, произтичащи както от събитията в Украйна, така и от развитието на обстановката в Близкия изток и в Северна Африка.
Митов и Столтенберг са се спрели и на въпроса за модернизацията на българските въоръжени сили и повишаване на тяхната оперативна съвместимост. Йенс Столтенберг е подчертал, че приносът на България за регионалната сигурност на Югоизточна Европа, както и участието й в операциите на НАТО в Косово и Афганистан от изключителна важност за Алианса. Той е заявил, че България е ключова страна и по отношение на енергийната сигурност - въпрос от стратегическо значение за НАТО.
По повод на отношенията "НАТО-Русия", двамата са потвърдили позицията, че е необходима ясна и убедителна промяна в действията на Русия, която да демонстрира спазване на международното право и принципи. Те са посочили, че вратите за диалог с Русия са отворени, но засега липсва доверието, на което този диалог трябва да се основава.
Сред темите на разговора е било и разширяването на НАТО, като българският министър е изтъкнал, че България е последователен поддръжник на политиката на "отворени врати", включително по отношение на страните от Западните Балкани.
Генералният секретар на НАТО е заявил, че най-важното послание, което иска да изпрати от София, е, че Алиансът е решен да направи всичко необходимо, за да защити съюзниците и да гарантира тяхната сигурност.
България е близо до двете най-сериозни предизвикателства пред НАТО в момента - несигурността в Близкия изток и напрежението в Черноморския регион. Затова страната ни трябва да е част от стратегията на Алианса за отговор. Около тази позиция са се обединили при срещата си днес генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг и министърът на отбраната Николай Ненчев, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната.
Двамата са обсъдили ситуацията за сигурност в света и заплахите, които произтичат към съюзниците. "Силно сме обезпокоени от това, което става в Близкия изток и ситуацията с Ислямска държава, а от още по-близо следим какво става в Черно море", е заявил министър Ненчев и е добавил, че България полага огромни усилия да устои на нестабилността в тези региони и на бежанската вълна, която има опасност да се увеличи.
Генералният секретар на НАТО Столтенберг и министър Ненчев са обсъдили и развитието на Плана за действие за готовност, който е бил приет на срещата на високо равнище на НАТО в Уелс миналата година като част от мерките на Алианса за гарантиране на сигурността.
(БТА)