Личните документи да имат чип с електронен подпис – това ще предложи екипът на вицепремиера Румяна Бъчварова на планирания за петък Съвет за електронно управление. Това съобщи пред журналисти Васил Величков, съветник на вицепремиера по въпросите на електронното управление.
В края на първия мандат на кабинета „Борисов“ бяха раздадени тестово около 5000 карти с чип, с цел да тръгне ползването на е-услуги от гражданите.
Днес на пресконференция Румяна Бъчварова коментира, че правителството ще търси варианти да се регламентира идентификацията на гражданите, което е свързано с издаването на нови лични документи по нови стандарти. Тя посочи, че има европейска директива, свързана с идентификацията, която България трябва да транспонира. Съветът за електронно управление обаче ще реши как трябва да се работи оттук нататък, уточни вицепремиерът.
Васил Величков заяви категорично, че според него личните карти трябва да са с цифров подпис, защото това е най-лесният начин максимално голям процент от населението да може да прави електронно волеизявление. Той обаче посочи, че електронният подпис не е подходящ за определен тип идентификация – например ако трябва да гласуваме онлайн на избори, това трябва да стане с друг тип идентификация, която да опази тайната на вота.
Освен това според него личните документи трябвало да са с два чипа. Единият - за електронен подпис и електронна идентификация, а вторият – с основна медицинска информация като кръвна група и алергии, ако се наложи на съответния човек да бъде оказана спешна медицинска помощ.
Той се ангажира на предстоящия Съвет за електронно управление да направи две конкретни предложения: да продължи издаването на карти с чип към пилотната система и активно да се работи в посоката електронната идентичност и електронният подпис да влязат в българските документи за самоличност.