fallback

Кунева: Да се поучим от Румъния в борбата с корупцията

Ключово за борбата с корупцията са независими институции, административен капацитет и разследване на необяснимо забогатява на чиновници

19:17 | 16.01.15 г. 3
Автор - снимка
Създател

Ако България иска да се справи с корупцията, примерът на Румъния може да бъде приложен, смята вицепремиерът по координация на европейските политики Меглена Кунева. Тя допълни, че има възможност страната ни да създаде аналогични на румънските структури, със сходни правомощи, пише правителствената пресслужба.

Българският вицепремиер днес се срещна с прокурор Лаура Кьовеси, която е ръководите на румънската Национална дирекция по антикорупция и Хория Джорджеску, председател на Националната агенция за интегритет.

Очевидно е, че в северната ни съседка Механизмът по сътрудничество и оценка дава резултати и България може да почерпи опит, допълни още Кунева след разговорите.

Припомняме, че още в началото на мандата на това правителство вицепремиерът предупреди, че България ще получи тежки критики в годишния доклад по Механизма. Тя прогнозира още, че може да се стигне до отделянето на двете страни, защото Румъния е отчела прогрес по отношение на съдебната реформа и борбата с корупцията.

За Кунева ключово в борбата с корупцията по високите етажи на властта са независими структури, които да не бъдат обект на политически натиск. Необходим е още и административен капацитет и разследване на сигнали за злоупотреби и проверките за необяснимо забогатяване на държавни служители.

Националната дирекция по антикорупция на Румъния е органът, който по същество има функции на специализирана прокуратура за борба с корупцията, а Националната агенция по интегритет е органът, който следи имущественото състояние на лицата, заемащи държавна длъжност, акумулира сигнали и определя обхвата на риска от корупция.

По време на разговорите с вицепремиера Кунева двамата председатели са представили подробна информация за функционирането и правомощията на ведомствата си.

Отбелязано е било също, че те работят с малък брой добре подготвени кадри и подкрепа от Европейската комисия, Световната банка и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:47 | 14.09.22 г.
fallback