fallback

Борисов: Можем да осигурим 170-200 млн. куб. метра газ в хъба край Варна

Газовият хъб ще може да бъде захранван и с шистов газ при определени условия, категоричен е премиерът

16:20 | 12.01.15 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

България има огромни количества природен газ в находищата в блоковете в Черно море. Това заяви категорично по време на брифинг в Брюксел премиерът Бойко Борисов. „Към 170 – 200 млн. куб. метра газ могат да дойдат от нас“, заяви днес Борисов и допълни, че ако има нова технология, която да опазва околната среда, газовият хъб може да се пълни и с шистов газ „след 10-15 години“.

Той посочи, че с местен добив от блоковете „Хан Аспарух“, „Терес“ и „Силистар“ ще може да бъде захранен и планирания газов хъб край Варна, за чието изграждане се заговори, след като руският президент Владимир Путин прекрати проекта „Южен поток“.

Тогава възникна идеята да бъде изградена само морската част на газопровода по дъното на Черно море, а количествата газ да се събират в газов хъб край Варна, откъдето суровината да тръгва към Европа.

Изявлението си Борисов направи на среща с журналисти след работен обяд с комисаря по въпросите на Енергийния съюз на ЕС Марош Шефчович, комисаря по енергетика и промени в климата Мигел Ариас Канете и комисаря по въпросите на бюджета Кристалина Георгиева. Българският премиер беше придружаван на срещата от вицепремиера Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова.

По време на разговорите българската страна е представила всички проблеми в енергетиката на България, сред които удължаването на живота на V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй“, проекта „Южен поток“, както и създаването на газовия хъб до Варна, отговарящ на всички европейски правила.

ЕК подкрепя създаването на газови хъбове, които отговарят на всички правила и осигуряват свободния поток на енергията в ЕС, обясни от своя страна Шефчович по време на краткия брифинг. В тази връзка комисията подкрепя и българското предложение, но трябват още анализи по казуса, добавя той.

По време на брифинга българският премиер предупреди, че рехабилитацията на V и VI блок може да струва скъпо и да продължи дълго време. "Надявам се, че това няма стане разменна монета и България да попадне между Русия и ЕС в тази проблемна ситуация“, коментира още той. 

„Генералът на българската енергетика е българското правителство и граждани, а не Русия“, категоричен беше комисар Шефчович след срещата си с българския премиер.

Той посочи още, че по време на срещата е постигнато решение за създаване на двустранна работна група, която да разработи план за производство и потребление на енергия в България. На тези разговори ще бъдат обсъждани и проекти, които вече текат, както и подобряването на ситуацията на България по отношение на енергийната мрежа на Европа.

Свързването на България с европейската газова система, например, ще позволи избор на българския бизнес и гражданите за това откъде да се снабдяват с газ – от Русия или дори от Норвегия, категоричен е Шефчович. Той припомни целта на сегашния състав на ЕК – а именно - за да бъде избегнато външно напрежение и натиск, страните от ЕС трябва да бъдат свързани.

„Системните връзки са изключително важни не само за енергийната сигурност на България, но и за целия ЕС“, обясни още Шефчович и допълни, че не може да съществува свободен поток на енергията без съответните връзки.

Комисарят анонсира още, че първата среща за енергийно сътрудничество в Югоизточна Европа ще се проведе в България, но предстои да бъде уточнена и точната дата. На нея ще бъдат обсъдени новите енергийни реалности за региона. 

В сряда комисарят по въпросите на енергийния съюз Марош Шефчович ще бъде в Москва на среща с енергийния министър на Русия Александър Новак, потвърди по-рано днес по време на традиционния обеден брифинг в Брюксел говорителят на ЕК Ана-Кайша Итконен. Тя уточни, че програмата все още не е финализирана, но ще бъдат обсъждани зимните цени на газа за Украйна, както и възможността за летни цени на суровината.

Сега Шефчович обясни, че „Южен поток“ също ще бъде тема на срещите му в Русия. Той допълни, че все още няма официално съобщение на Москва за прекратяване на проекта. Европейският комисар ще сондира и за мнението на Русия по отношение на идеята за създаването на газов хъб край Варна. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:59 | 12.09.22 г.
fallback