fallback

България се е съгласила над 3600 бежанци да бъдат върнати от ЕС у нас

До две седмици ще има план за охрана на границите заради бежанския натиск

17:42 | 05.01.15 г. 3

България се е съгласила през 2014 г. над 3600 бежанци да бъдат върнати от ЕС в страната. Това е станало ясно на работно съвещание за бежанската вълна, в което са участвали вицепремиерът Меглена Кунева и министрите на вътрешните работи Веселин Вучков, на отбраната Николай Ненчев, на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и на земеделието и храните Десислава Танева. Заседанието е второ след свиканата при премиера Бойко Борисов среща в последния работен ден на миналата година, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

Участниците в срещата са се разбрали до две седмици в Министерския съвет да бъде представен план за действие за охрана на границите и за справяне с бежанския натиск.

Днес е взето решение за съставянето на две междуведомствени работни групи – по правни и по логистични въпроси. Те ще се срещнат утре, за да обсъдят в подробности строежа на оградата по границата и помощта, която Министерството на отбраната може да окаже с техника и логистика.

Допълнителна среща ще има и между агроминистерството и МВР за изграждането на 110 км пътища с чакъл в граничните зони, които попадат в горския фонд и могат да бъдат изградени от МЗХ.

На срещата е обсъден и въпросът с евентуалното връщане от други европейски страни на лица, получили или търсещи закрила, които са регистрирани в България, но са били засечени от властите в други държави от ЕС. На влизане в България като първа страна в ЕС бежанците биват регистрирани от Гранична полиция, а потърсилите закрила се въвеждат в европейската система за пръстови отпечатъци Евродак. Според Дъблинския регламент, ако те бъдат заловени в други страни на ЕС, за тях се изпращат запитвания към първата страна на регистрация.

През 2014 г. е имало общо 7851 запитвания от над 20 страни в ЕС за такива лица, като 6873 са за връщането им. България е дала 3613 положителни отговора според Дъблинския регламент.

Според вицепремиера Меглена Кунева тези становища не означават автоматично връщане на лицата, но страната трябва да е подготвена. Въпреки големия брой запитвания, за миналата година са върнати в България едва 180 човека.

В тази връзка, а и заради възможността от увеличаване на миграционния поток през пролетта, Министерството на отбраната ще представи списък от сгради, които да бъдат трансформирани в центрове за настаняване на чужденци. Кунева изтъкна, че интеграцията на хората трябва да възпрепятства тяхното вливане в сивата икономика на страната.

България, заедно с останалите страни от Южна Европа, настоява за равно споделяне на отговорността в ЕС, за да не пада тежестта от приема на бежанци само върху южните страни. Това е общ европейски проблем, трябва общо решение, подчерта Кунева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:10 | 14.09.22 г.
fallback