fallback

КТБ, газ, пари и войни – основните рискове пред България през 2015 г.

Чакат ни нестабилност и трудна икономическа година, показа допитване сред водещите български политици

16:13 | 31.12.14 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Последиците от кризата около Корпортивна търговска банка (КТБ), финансовата стабилност, способността за усвояване на европари и газовите доставки са едни от рисковете на следващата година. Това показа допитване на Dnes.bg сред водещи политици в парламента. Никой от тях не поставя под съмнение оцеляването на кабинета и всички са категорични – никой няма интерес от предсрочни избори сега.

Според председателя на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов основните рискове догодина са свързани с европейските проекти и програми. Той припомни, че те представляват гарантиран финансов ресурс от Европейската комисия, а ние още не сме започнали процедурите за новите оперативни програми.

По думите му това е проблем. „Това трябва под една или друга форма да мобилизира дейността на всички министерства и институции. И в диалог с ЕК да се борим, да защитаваме интересите на България, за да има повече пари за страната, които да стигнат до всички български граждани и за развитие на регионите”, каза Цветанов. Той допълни и че това ще даде възможност за създаване на нови работни места.

Въпреки възможните рискове обаче според заместник-шефа на ГЕРБ трябва да се подходи с оптимизъм, че страната ще е стабилна. „Винаги трябва да се стремим към стабилност, защото това е гаранция за повече приходи, за повече икономика, за просперитет за българските граждани”, каза още Цветанов.

За Мартин Димитров от Реформаторския блок пък един от основните рискове за догодина е финансовата стабилност, която според него е „много тънка и деликатна”. Сред рисковете Димитров нареди и зависимостта ни само от руски газ. „Санкциите, които бяха наложени на Русия, са справедливи, но като резултат от тях може да се стигне до намаляване по някакви причини на доставките на газ. Ние имаме само едно хранилище и един малък, в момента действащ газопровод с Гърция. Това не е достатъчно. Няма страна, която да е изложена на толкова големи рискове”, смята той.

Според Димитров опасност за страната ще има и ако се стигне до пробив в разходната част на бюджета. Риск според него може да има и ако няма необходимият резултат от разследването на аферата КТБ. „Трябва да се проведат всички разследвания, за да не се повтори подобна ситуация. Ако замесените в цялата тая афера не понесат отговорност и не бъде променен моделът на контрол, недай си боже, може утре това да се повтори, което би било безобразие”, каза още Димитров, който е и заместник-шеф на икономическата комисия в парламента.

Според него през следващата година всички възможности са налице, въпросът е доколко парламентарното мнозинство ще успее да ги изпълни. По думите му догодина трябва да бъдат направени нужните реформи и да се отчете значителен напредък.

Димитров изброи няколко важни неща, които със сигурност трябва да се случат през 2015 година. Едно от тях е затягане на контрола върху акцизните стоки, което беше отложено и което е ключово за подобряване на събираемостта на приходите. „Второто е да се запушат големите пробойни в разходната част на бюджета. Това включва първо мерките на здравния министър и на министъра на вътрешните работи”, каза депутатът. Според него и всички министри трябва да представят мерки за реформи и запушване на разходи. Сред задължителните неща за следващата година е и стартирането на електронното здравеопазване, както и подобряване на работата с европейските фондове. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:26 | 09.09.22 г.
fallback