Премахването на специални права на държавата при приватизация предвижда проект на изменение в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, предложен за обсъждане в Портала за обществени консултации.
Искането е по повод заплахата на ЕК да изпрати страната ни пред Съда на ЕС, става ясно от мотивите за предложението.
На 21 март 2013 година Брюксел изпрати мотивирано становище с искане да бъде премахната възможността държавата да образува ипотеки и да налага други обезпечителни мерки, ако има нарушение на задълженията, произтичащи от приватизационните договори.
Проверката на ЕК е показала, че това изискване в българското законодателство въвежда специални права за българската държава, които могат да ограничат свободното движение на капитали.
Причината Европейската комисия да постанови, че правилото е в нарушение на европейските принципи, е, че в случай на неизпълнение на задълженията дори на само на един акционер (независимо от участието му), държавата има право да наложи ипотека върху цялото имущество на приватизираното дружество.
По този начин се засягат икономическите интереси на останалите акционери и може да се намали мотивацията за осъществяването на потенциални бъдещи инвестиции в приватизирани български дружества, обясниха още от Брюксел в началото на миналата година.
От Министерството на икономиката и енергетиката, изготвило промените в закона, очакват коментарите на заинтересованите лица до 6 януари 2015 година.