fallback

Бивши социални министри в спор за промените в пенсионния модел

Несъстоятелно е да искаме от НОИ да ни върне парите, след като вече сме ги прехвърлили, защото НОИ не прави инвестиции, коментира Йордан Христосков

10:04 | 20.12.14 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Дебатите „за“ и „против“ спорната промяна в пенсионния модел, приета снощи от народните представители, продължават. В ефира на Нова ТВ трима бивши социални министри изразиха различни мнения относно решението на парламента да даде възможност на българите, родени след 1959 г., да изберат дали да прехвърлят парите си за пенсия от частните пенсионни фондове в НОИ.

„През седмицата се изказаха много несъстоятелни неща, които вредят на пенсионната система. Разговорите за национализация са несъстоятелни“, коментира бившият министър на труда и социалната политика в първия кабинет на ГЕРБ Тотю Младенов. Той отново подчерта, че ключово в мотивите за промяната е правото на избор заради наличието на риск при осигуряването във втори и трети стълб на пенсионното осигуряване.

„Не се премахва капиталовият модел. Хората ще могат да направят съзнателен и информиран избор“, добавя той. „Осигурените в универсален пенсионен фонд трябва да декларират, само ако искат средствата им да бъдат прехвърлени в НОИ.“

По думите на Младенов промяната в пенсионния модел е записана в предизборната програма на ГЕРБ и е било ясно, че ще се даде възможност за избор.

„Несъстоятелно е да искаме от НОИ да ни върне парите, след като вече сме ги прехвърлили. Защо? Защото НОИ не прави инвестиции“, коментира Йордан Христосков, който е бивш управител на Националния осигурителен институт и бивш социален министър. Вчера премиерът Бойко Борисов заяви, че може да се помисли и за вариант, при който веднъж прехвърлените средства в НОИ отново да могат да отиват във фондовете.

По думите на Христосков министърът на финансите Владислав Горанов вчера е казал каква е целта на промяната в пенсионната система, а именно – покриване на дефицита на НОИ. Христосков е категоричен, че бързането е свързано единствено с попълването на дупката в бюджета.

Христина Христова, министър на труда и социалната политика в правителството на Симеон Сакскобургготски от юли 2003 г., поясни, че с постъпилите средства от осигуровки през даден месец се изплащат пенсиите през следващия. „Само 47% от средствата обаче стигат за това. Останалите се изплащат от бюджета“, каза още тя.

"Очаквахме да има промени в посока промяна на ранното пенсиониране, например, а не за подобно изменение в пенсионния модел", каза още тя. Христова подчерта, че пенсиите от втория стълб са лични и че се унаследяват. Поради това прехвърлянето към НОИ е спорно, смята тя.

Младенов добави, че вчера народните представители са решили да поискат от Комисията за финансов надзор (КФН) отчет за това как пенсионните дружества инвестират средствата за втора пенсия и каква доходност постигат по тях.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:23 | 13.09.22 г.
fallback