fallback

България ще строи "Южен поток" до официален отказ от страна на Русия

Така страната ще се постарае да избегне арбитражно дело за неустойки подобно на това за АЕЦ Белене, пояснява премиерът Бойко Борисов

08:48 | 19.12.14 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

България ще издаде необходимите разрешителни по подготвителните дейности за газопровода "Южен поток", защото в противен случай влиза в нарушение на двустранните спогодби и би могло "след това да плати целия масраф", става ясно от изказване на премиера Бойко Борисов  пред български журналисти в Брюксел тази нощ след края на заседанието на Европейския съвет, предава БТА.

"Затова сега министерствата на земеделието и храните, на културата, на младежта и спорта, и на регионалното развитие, имат ангажимент да издадат документите, тогава вече ще чуем "Газпром" дали прекратява проекта. Ако го прекрати, това вече е по тяхна вина, не по българска", казва Борисов.

Премиерът е запознал своите колеги с проблемите на нашата страна в областта на енергетиката, с въпросите около проекта за газопровода "Южен поток", с идеите за изграждането на разпределителен газов възел край Варна, с възможностите за възобновяването на проекта "Набуко-Запад".

"Хората разбраха какъв е проблемът и в какво жестоко менгеме се намираме с удължаването на живота на реакторите в АЕЦ "Козлодуй", с арбитража в Женева по АЕЦ "Белене", посочва премиерът.

Премиерът е уточнил пред своите колеги, че руските тръби вече са в България и страната ще понася глоби, ако не спазва поетите ангажименти. Той пояснява, че е получил "огромна подкрепа от абсолютно всички, пълно разбиране и категорично решение, че на България трябва да се помогне да се справи с тези енергийни проблеми".

"В никакъв случай България не трябва да бъде виновна за спирането на "Южен поток", казва още Борисов. Според него отговорът, който е очаквал за това какво страната следва да прави по "Южен поток", е бил междуправителственото споразумение да бъде изпълнявано, за да не последват съдебни санкции и за да не се плащат пари, както по проекта за АЕЦ "Белене". 

По неговите думи при управлението на правителството на Пламен Орешарски по "Южен поток" изолацията на България в ЕС не е дала възможност на европейските държавни ръководители да се запознаят с проблемите по проекта. "Хората сега разбраха, че имаме междуправителствено споразумение (с Русия), одобрено от българския парламент, имаме наказателни процедури от Европейската комисия, защото не са си направили както трябва търговете (за строеж на газопровода - бел. ред.), в същото време не са обяснили, че имаме двустранно споразумение от 2006-2007 г., когато третият енергиен пакет на ЕС не е важал и отново ще отидем на арбитраж", пояснява Борисов.

"За около десет минути им обясних, че решението на това е "Южен поток" да си дойде до България, където има вариант да направим газовия хъб" , казва Борисов. Ако това не се случи и руският газ за "Южен поток" тръгне към Турция, България ще се опита да възстанови проекта "Набуко" (от Турция през Балканите до Австрия, б. ред.).

Борисов цитира и председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, според когото България трябва да извършва подготвителните дейности за газопровода, особено в морската част, за да няма руската страна никакви основания да казва, че по вина на България проектът спира, "защото ще ни осъдят и ще ни вземат парите, както по други такива проекти".  

"Всички вече знаят, че удължаването на живота на пети реактор в АЕЦ "Козлодуй" догодина, ако не се извърши, действително ще има катастрофа с цената на тока в България. Страната ни има пакет от проблеми, които трябва да реши с Русия и санкциите, които ние поддържаме, в случая играят по-лоша роля за България, отколкото за самата Русия", казва още премиерът. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:31 | 12.09.22 г.
fallback