fallback

Опозиция и управляващи в спор за спешните промени в пенсионната система

Да не се правят промени на парче, настояват Мартин Димитров и Георги Гьоков

10:58 | 18.12.14 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Защо ГЕРБ бързат с частични промени в пенсионната система, при положение, че за март догодина е планиран  дебат за  цялостна реформа – това попита Мартин Димитров от Реформаторския блок в студиото на bTV.

Припомняме, че във вторник в бюджетната комисия бяха приети промени в Кодекса за социално осигуряване. Предлага се хората, които навлизат на пазара на труда да имат срок от една година, в която да си изберат пенсионен фонд, в противен случай ще бъдат зачислени в НОИ. Тези, които вече работят и са родени след 1959 г., могат еднократно да си прехвърлят партидата по втория стълб в НОИ, но след това не могат да се върнат към пенсионните фондове.

„Странно е сега да се правят промени на парче в пенсионната система, това е много неправилен подход. Крайно съмнително е, че част от реформите се вадят пред скоба“, заяви  Мартин Димитров и посочи, че е несериозно да се правят промени без голям обществен дебат.

Георги Гьоков от БСП го подкрепи и също каза, че не трябва да се прави реформа на парче, защото „пропаст на две крачки не се прескача“.

По повод разрива в управляващата коалиция заради тази реформа депутатът Светлана Ангелова от ГЕРБ заяви, че не се притеснява заради липсата на подкрепа от страна на  реформаторите. „Не се прави революционна промяна, която да е свързана с коалиционен скандал. След 1 януари 2015 г. няма да се промени нищо“, твърди тя. Ангелова дори очаква реформаторите да размислят до окончателното гласуване на промените в петък.

Добрият коалиционен партньор е този, който посочва грешките, отговори й Димитров.

Той разясни защо ако човек се прехвърли от пенсионен фонд в НОИ не може да се върне обратно в частен фонд.

“НОИ е разходопокривна система – това означава, че всички работещи внасят за дадения месец осигуровки и те отиват за пенсии. Така в НОИ няма капиталово натрупване, за разлика от пенсионните фондове. Освен това в НОИ има дефицит, който се покрива с вноска от бюджета. Тук идва голямата разлика с пенсионните фондове – 5-те процента от вноските, които отиват там, водят до натрупване“, каза Димитров.

Светлана Ангелова от ГЕРБ също допълни, че близо половината пари, необходими за изплащането на пенсиите, идват от бюджета и този дефицит непрекъснато расте. Затова трябва да има някакви промени, а хората имат право на избор, обясни тя.

„Когато преди време направихме пенсионната реформа бяха създадени фондовете, там се натрупаха доста пари (б. р. - около 8 млрд. лв.). Сега е доста лесно да вземеш оттам натрупани пари“, смята Георги Гьоков. Той допълни, че стъпката на ГЕРБ е в правилната посока, но не се прави по точния начин.

„Никой не знае след 20 – 30 години колко пари ще получи от универсалния пенсионен фонд и там е проблемът. Тези, които са родени след 1959 г., когато дойде време да се пенсионират, няма да получат пълна пенсия от НОИ, а тя ще се намали с 20%. Останалите пари трябва да ги получат от универсалните пенсионни фондове. Въпросът е дали ще ги получат, защото не се знае каква е доходността“, заяви Светлана Ангелова.

„Ние не слагаме черта на пенсионните фондове, а даваме право на избор. Аз например няма да направя такава стъпка“, допълни тя.

Георги Гьоков заяви, че трябва да се даде възможност за информиран избор на хората. Те трябва да знаят, че като се прехвърлят пари в НОИ, ги лишаваме от наследяване на партидата, изтъкна социалистът.

„Българските граждани не са достатъчно информирани за правата си. Сега е моментът всички да разберем на какво имаме право. Когато беше въведен тристълбовият модел, никой нямаше право на избор“, каза Ангелова. Запитана защо няма връщане назад от НОИ, тя обясни, че това не може да стане, защото парите отиват в обща сметка.

За постъпващите на пазара на труда тя смята, че една година е достатъчен срок човек да се информира коя система да избере.

Георги Гьоков определи хода на управляващите като прибързан. Той видя прикриване на някои действия на частните пенсионни фондове във връзка с управлението на парите.

Мартин Димитров също посочи някои проблеми, свързани с пенсионните фондове. „Те събират 5% такса от всички вноски, които получават и 1% такса за годишно управление на всички активи. Имаме едни от най-високите такси в България и това трябва да се промени. Затова нещата трябва да се разглеждат  в пакет“, препоръча синият лидер.

Промяната не е в ущърб на българските граждани, отговори Ангелова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:01 | 12.09.22 г.
fallback