След години настояване от страна на КНСБ за криминализиране на укриването на неплащането на осигуровки върху реалните доходи вече е постигнато съгласие между партиите за тази промяна. Това каза лидерът на КНСБ Пламен Димитров пред Нова телевизия.
„И от ГЕРБ, и от опозицията има съгласие това да стане факт в рамките между първо и второ четене на бюджета“, каза Димитров. Той припомни, че председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова публично обяви, че ГЕРБ ще подкрепи и ще внесе промени в Наказателния кодекс.
„Ако бъде въведена тази мярка, това ще донесе в хазната допълнително около 160-200 милиона лева годишно. Така ще излязат на светло много доходи и ще бъдат обложени с осигуровки и всеки трябва да плаща върху това, което получава. Ако не плаща всеки, няма как да има адекватни пенсии. И едва тогава ще стигнем до въпроса колко години трябва да се работи до право за получаването им“, каза Димитров.
„Или работиш по правилата, или изчезваш. Трябва всички да сме равни пред закона и да си плащаме”, заяви той в подкрепа на криминализиране на неплащането на осигуровки.
Ако говорим за реформи, трябва първо да направим така, че да събираме от всички – включително от военни и полицаи – държавата да плаща за тях пълните вноски, каза Пламен Димитров. И коментира, че сега държавата плаща 12% на всеки един от нас, без да пита върху какво се осигурява, или по 2,7 млрд. лева от данъци отиват в системата на осигуряването.
Ако всеки плаща пълния размер на вноската си, хората ще знаят, че върху какъвто размер плащат осигуровки, върху такъв и държавата ще им плаща пенсии, посочи лидерът на КНСБ. Това ще дисциплинира и стимулира хората, допълни той.
Реформа в пенсионната система означава повишаване на пенсиите и тяхната адекватност спрямо дохода, на който се осигуряваме, а не повишаването на стаж и възраст за пенсиониране, категоричен е той.
Димитров посочи, че агресивното нарастване на пенсионната възраст, което стартира първият кабинет на Борисов, води след себе си само до едно - намирането на алтернативни варианти. Един от най-разпространените е инвалидните пенсии, каза той. „Виждаме, че скокът на инвалидните пенсии е трикратен за последните пет години. И винаги има начин да се стигне до пенсия преди навършване на законната възраст“, каза той.
Според вицепрезидента на Конфедерацията реформата трябва да се започне от входа на осигурителната система – а именно от увеличаването на осигурителните вноски, които преди години бяха намалени и сега усещаме негативния ефект от това.
Димитров изтъкна, че трябва да се даде възможност на това поколение, което носи 15 години тежестта на увеличението на пенсионната възраст, да излезе в пенсия. Той допълни, че преди Коледа трябва да бъде дарена глътка въздух за всички хора да знаят, че от 1 януари 2015 година остава същата възраст за пенсиониране за всички категории - и за металурзи, и за миньори, и за масовата трета категория и през февруари всички партии да поемат ангажимент за диалог по темата.
Вицепрезидентът на Конфедерацията каза, че утре предстоят решаващи срещи между социалния министър Ивайло Калфин, социалните партньори и управляващите, за да се вземе финалното решение за стъпките по пенсионната реформа от следващата година.