Държавите-членки на Европейския съюз дадоха мандат на комисаря, отговаряща за Енергийния съюз Марош Шефчович да изясни ситуацията около неофициалната позиция на Русия към изграждането на проекта „Южен поток”, съобщи вицепремиерът по въпросите на европейските фондове Томислав Дончев, цитиран от правителствената пресслужба.
Това решение беше взето по време на днешната среща между представителите на България, Австрия, Хърватия, Гърция, Италия, Румъния и Словения и комисар Шефчович, на която бяха обсъдени приоритетите за газовата инфраструктура в Централна и Югоизточна Европа, допълват от Европейската комисия.
„Нямаме категоричен отговор с последна европейска позиция за газопровода - отговор "да" или "не", коментира вицепремиерът Дончев пред български журналисти след срещата, съобщи БТА. Той разказа, че категорична позиция не е заявена, въпреки че той на няколко пъти е настоял по време на разговорите да получи становището на ЕК заради специфичната ситуация, в която се намира България.
По време на срещата държавите повториха своите ангажименти към изграждане на интегриран газов пазар в региона и диверсификацията на доставчиците, източниците и пътищата на природния газ. Това е един от приоритетите на Енергийния съюз, проект на новата Европейска комисия, припомнят още от Брюксел.
Тези ангажименти обаче изискват изграждането на необходимата инфраструктура и хармонизирането на правилата. Сред ключовите проекти са плановете за нови терминали за втечнен газ, Южният газов коридор, както и разработването на находища в Средиземно и Черно море.
Трябва да бъдат изградени и газовите връзки на България със съседните страни, са посочили на срещата си в Брюксел представителите на седемте европейски държави. Сред важните връзки е и т.нар „Вертикален коридор” между България, Румъния и Гърция.
Новите газови пътища обаче трябва да са в пълно съзвучие с европейските правила, което също е гаранция за сигурността на доставките в региона.
Държавите-членки взеха решение и да бъде създадена работна група на високо равнище за координиране усилията на държавите в изграждането и развитието на трансграничните енергийни проекти.
Разговорите в Брюксел се проведоха в отсъствието на представители на Русия.