Започналото изплащане на гарантираните депозити в Корпоративна търговска банка (КТБ) не промени парите в обращение, а и не виждаме пренасочване на средства към други финансови инструменти, като например взаимни фондове или пък към пазара на недвижимите имоти. Това мнение изрази Лъчезар Богданов, който е управляващ съдружник в Industry Watch, по време на Третия международен икономически форум, организирана от сп. „Мениджър“.
„Депозитите растат през есента спрямо обема през миналата година“, коментира още икономистът.
Богданов заяви още, че е налице трайно намаление на лихвените нива по депозитите и кредитите, като средно за една година ставките са спаднали с по 1 процентен пункт. Но според него цената на ресурса не е важна, а достъпността му.
„Важно е колко хора биха искали да получат кредит и какво биха искали да направят с него. През последните 18-24 месеца домакинствата получават константна величина потребителски и жилищни кредити, т.е. няма нито спад, нито ръст. Въпросът е - търсене или предлагане няма? Най-вероятно и двете“, заяви Богданов.
По негови думи ресурсът, който стои в банковата система, най-вероятно няма да се пренасочи към частния сектор, а към държавата посредством вътрешните емисии на дълг, който правителството получава на ниска цена.
„Банковият сектор е изправен пред предизвикателството да финансира бизнес проекти при наличието на доста проблемни кредити в балансите си. Кредитирането с инвестиционна цел няма как да се увеличи, докато не се изчистят проблемните кредити“, продължи тезата си Богданов. „Бизнеси, които са свръхзадлъжнели, които не са конкурентоспособни, няма как да имат достъп до свеж капитал“.
Икономистът засегна и темата за рисковите премии, които се добавят към цената на кредитния ресурс. Според него във всеки кредит има такса „съдебна система“, касаеща неизпълнението по договори, връщането на заемите и всички други правни процедури, свързани с договорите за кредит.