След като през пролетта правителството на Пламен Орешарски разшири състава на Сметната палата до девет души – председател и осмина членове, ГЕРБ отново внесе предложение за връщане на старата структура от председател и двама негови заместници.
Те ще бъдат избирани от Народното събрание, като техният мандат ще бъде за срок от седем години, е записано в проекта за Закон за Сметната палата, внесен днес в деловодството на парламента от група депутати от ГЕРБ, сред които Менда Стоянова и Димитър Главчев.
Текстовете предвиждат още председателят да няма право да бъде преизбиран за втори мандат. За зам.-председателите няма да има такова ограничение.
Решенията на Сметната палата ще бъдат взимани с единодушие, предлагат още депутатите от ГЕРБ.
Функциите на институцията остават същите – одит на държавния бюджет, общините и другите държавни институции, както и на държавните предприятия и търговски дружества и т.н. Възстановява се текущият контрол върху периодичните финансови отчети, в резултат на който ръководителите на бюджетните организации ще могат своевременно да отстранят неправилни практики при водене на счетоводна отчетност.
Бюджетът на Сметната палата е самостоятелна част от държавния бюджет, предвижда още проектът на ГЕРБ. Изискванията към председателя и неговите заместници са поне 15 години стаж в областта на одита, финансовия контрол и счетоводството, както и да не са участвали в изпълнителната власт през последните три години, предхождащи избора.
Припомняме, че през март 2014 година 42-то Народно събрание прие промени в Закона за Сметната палата, с които отхвърли наложения от ГЕРБ през 2010 година модел на управление на органа – с председател и двама членове. Промените, предложени от БСП и ДПС, предвиждат деветчленна колегия, която да е начело на Сметната палата.
С приемането на промяната беше направена и смяна в ръководството на институцията – Валери Димитров беше освободен от поста си и на негово място застана Лидия Руменова.
Сега от ГЕРБ отново предлагат връщането на старото положение в ръководството на Сметната палата с мотив засилване на контролните правомощия на институцията, възстановяването на професионалните принципи и ясната отговорност на одитния процес.
„При сега действащия модел взимането на крайните решения (приемане на одитния доклад) от многобройна деветчленна колегия, на практика игнорира другите нива на контрол в одитния процес, установени с Наръчника за одитната дейност и приетите вътрешни актове на Сметната палата“, е записано в мотивите на вносителите.
Те подчертават още, че поддържането на новата структура на управление ще бъде по-евтино за данъкоплатците, защото ще бъдат редуцирани разходите за персонални коли и шофьори, както и за администрация.