Планираните приходи от транзита на газ по „Южен поток“ са били 448 млн. евро на година, а проектът не нарушава европейските правила. Това заяви пред bTV Димитър Гогов, изпълнителен директор на „Южен поток България“.
„За „Южен поток“ има междуправителствено споразумение, акционерно споразумение за създаването на компанията и оттам нататък ред процедури, осигурили функционирането на компанията. Към настоящия момент има подписан договор с консорциум, който да извърши строителството. Договорът не е влязъл в сила“, каза той.
Запитан дали някоя от страните може да предяви претенции заради спирането на проекта, Димитър Гогов отговори, че принципно всяка страна може да предяви претенции, но друг е въпросът доколко те са основателни и дали ще минат на съответната инстанция.
В дружеството „Южен поток България“ не е постъпило съобщение от руска страна за прекратяването на проекта, уточни той. Това било нормално, тъй като ръководената от него компания е изпълнител. Ако има някакъв разговор за това, че дружеството трябва да бъде прекратено като дейност, той трябва да се състои на ниво акционери, смята той.
На въпрос дали в договорите за проекта липсва клауза за транзитиране на синьо гориво той обясни: „Има изготвен проект на договор за транзитиране на газ, който е в насипен вариант и трябва да бъде доработен. Този договор би трябвало да бъде предложен на всички, които потенциално биха искали да транзитират газ по този газопровод“.
Във връзка с изявлението на ръководителя на "Газпром" Алексей Милер, че България ще загуби 3 млрд. евро инвестиции и приходи от транзита, Гогов разясни, че всеки проект трябва да има предварителен финансов модел, който да бъде предложен на банките за финансиране. В случая такъв модел е разработен с помощта на консултанта Portland Advisors.
„За да можеш да си погасяваш кредита, трябва да има определен приход от транзита на газ. Този приход е записан с определена цифра във финансовия модел. Компанията транзитира 63 млрд. куб. м газ и получава за това 448 млн. евро на година, според този финансов модел. Само че това не е печалба, а приходи за година“, каза Гогов. Той уточни във връзка с политическите изявления колко губи България: „Нищо не се губи. Нещо не се осъществява“.
Димитър Гогов допълни по повод нереализираното строителство, че прогнозно по трасето в България е трябвало да бъдат наети над 5000 работници, които да получават заплати според стандарта на инфраструктурния проект.
Запитан дали компанията „Водстрой“ участва в строителството на тръбата, Гогов отговори, че избраният строител е консорциумът „Стройтрансгаз“. В него участват консорциумът „Газпроект Юг“, където участват пет български фирми, но не и „Водстрой“, плюс руско участие. Имало и 95 подизпълнители. „Аз не ги знам всичките. Те не са обект на договора“, заяви Гогов.
Тъй Еврокомисията имаше критики към проекта и организирания конкурс за строителството, Гогов заяви, че интерес към конкурса са имали фирми от цял свят.
„Южен поток България“ няма блокирани пари в КТБ, каза още той.
През лятото капиталът на ръководената от него компания беше увеличен в противоречие с разпореждане на тогавашния министър на енергетиката Васил Щонов, Димитър Гогов коментира в тази връзка, че това не е станало „под носа“ на служебния кабинет.
„Процедурата започна на 13 декември 2013 г. Тя бе финализирана на 12 август 2014 г. Това е процес, който не може да бъде спрян с изявлението на един политик“, заяви Гогов.
Той каза още, че складираните тръби на българското Черноморско крайбрежие са собственост на регистрираното в Холандия дружество „Южен поток Транспорт“, което трябва да изгради участъка в Черно море. За складирането на тръбите и за възнаграждение на работниците се плаща със средства на компаниите, акционери в „Южен поток Транспорт".
„България не е инициатор на Южен поток, тя се е присъединила. Инициатори освен Русия са големи компании от Германия и Франция“, коментира той.
„Тези тръби са изработени от компании, които са в Италия и Германия. Те са избрани с такъв тип конкурс, какъвто бе организиран и в България. Няма нарушение на европейските правила“, каза още Гогов.
След коментарите, че сега трасето ще заобиколи България и ще мине през Турция, Димитър Гогов заяви, че не става въпрос целият газ да минава през Турция към Европа, а ще има само една допълнителна тръба към „Син поток“.
По повод съобщението на кабинета, че премиерът Бойко Борисов е поискал документите по проекта, за да се запознае с тях, Димитър Гогов заяви, че акционерът БЕХ е този, който трябва да контактува с премиера. „Моето лично усещане е, че политик от калибъра на премиера трябва да е запознат с основните принципи, а не с подробностите за всеки един проект“, смята Гогов.
Дотук по проекта имало редица разходи, които са платени по работата например за вещни и сервитутни права, платени на собственици, общини и консултанти, допълни той.
За информацията в медиите, че са платени 100 млн. евро за гора по трасето на газопровода, Димитър Гогов каза, че това засяга „Южен поток Транспорт“, което като дружество няма нищо общо с „Южен поток България“.
преди 9 години 5 декември, 12:59Русия и Словакия се договориха за доставки на нефтМинистърът на енергетиката на Русия Александър Новак и министърът на промишлеността на Словакия Павол Павлис подписаха дългосрочен договор за доставки на руски нефт в Словакия и транзит на нефт в европейски страни. За това съобщава РИА Новости.Договорът е подписан за срок от 15 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 5 декември, 21:53"Доставките на руски газ за Европа по газопровода "Северен поток", от началото на 2014 г. са надвишили 30 милиарда кубически метра, което е с 50% повече в сравнение със същия период на 2013 г., съобщиха от руската компания "Газпром" след срещата на нейния ръководител Алексей Милер с председателя на управителния съвет на германската енергийна компания "E.ON SE" Йоханес Тайсен в Берлин." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не е истина какви каскети са се събрали да пишат в този форум - инвеститор връз инвеститор! Пхахаха!Начи теглиш кредит, придобиваш дълготраен актив, а докато погасяваш кредита, нищо не остава за тебе, а ЕмЗет-че?! А актива бре, инвесторе! Пхахаха!Сега като цункаме всеки месец по сто и кусур милиона гущера от транзит за Турция и Гърция по комунистеческата тръба, мислиш ли за годините, когато тази тръба се е изплащала и не е носела нищо? Или ти ако чак толкова се замислиш и те заболява глава?Некой сеща ли се колко години АЕЦ Козлодуй е изгладуван, докато почне да дава евтин ток? Само че едно време едни лоши хора са мислили с главите си, за десетилетия напред, за нас, дето тогава им бяхме деца, а вие мислите с дебелото си черво, затова след вас ще останат само го^вна! Хаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Прави разлика между германските и българските политици! Българските политици без да им мигне окото ще подпишат договор, който е неизгоден за България стига да бъдат подходящо стимулирани :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 50% са за руснаците, защото 50% от собствеността на компанията оперираща газапровода на българска територия ще е руска! 480 милона евро транзитни такси са някаква хипоретична сума при 100% натоварване на газопровода, но това не е реалистично, защото и сега има огромен излишък в капацитета, а с Южен поток този излишък щеше да се увеличи!Реалистичното е Южен поток да се натовари 50%, таксите да са 240 милиона евро, като от тях трябва да се смъкнат оперативните разходи и остатъка да се раздели на две за България и Русия. Реално не повече от 70-80 милиона евро ще получава България годишно, като от тях трябва да плаща заема от 1,5 милиарда и лихвите по него. Ако лихвата е 5% газопровода няма да се изплати и след 100 години! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Може ли да си толкова глуповат? Да не би Германия да не получава нищо от транспорта на газ през неината територия? Проекът струва 3 милиарда евро ние трябва да върнем на Русия 1, 5 милиарда от тези пари при приходи от 480 милиона евро на година от транспорт на газ за две години сме ги върнали после на година България щеше да печели 480 милиона евро от транса на газ за ЕС ама нали имаме умни политици като Плевнелиев и Бойко от чувала с *** хаванахме *** отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години сега Турският износ ще придобие конкурентноспособност а ние ще трябва да снижим ниските си доходи още за да станем интересни на чуждестраните инвеститори като причина да инвестират отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ам нали заема един ден ще се върне, или то световната реалност е да се взима заем дето да се връща за вечни времена? И как реши пък че половината са за руснаците? Ако кажеш, че ще отидат за комисионни на наши филийкаджии, по бих се съгласил. Тръба дето ще захравна още 5-6 държави я наричаха безперспективна и ненужна. Смешници псевдо експерти! Токсично вещество щяло да тече по тая тръба към българия. Е сега нема да тече, радвайте се платени какавани, че една камара народ ще продължат да нямат работа и ще тънат в мизерия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Дори да е вярно това, 50% от сумата отива за руснаците, а останалите пари за връщане на заема и релно в България не остава нищо! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Лъже като ***, защото щеше да намаже дебело филията. Мача е свирен още, когато Русия влезе в открит конфикт с ЕС през февруари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар