Банкова криза няма да има, тъй милиардите от фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) са по сметките на обикновените хора и фирмите, които са били вложители. Това доказва, че хората могат да бъдат спокойни за финансовата ни система и за банките, заяви министър-председателят Бойко Борисов пред "Радио К2".
Във връзка с днешния Никулден – празникът на банкерите, премиерът пожела "повече разум, по-малко лихви и да кредитират бизнеса".
"Нека да благодарим на всички партии, които направиха компромис, включително и на опозицията, която към момента е остра, но в границите на нормалното и да се опитаме в този воден ад в момента, в катастрофалната икономическа и предвоенна ситуация, защото от времето на студената война не е имало такава остра криза между Русия, САЩ и Европа", коментира Бойко Борисов.
По думите му щетата от паузата в управлението на ГЕРБ е тази, че от давана за пример във финансово-икономическо отношение държава, в момента "се чудим как да свалим дефицитите, за да се вместим в изискванията на Лисабонския договор".
Според Борисов правителството на Пламен Орешарски е направило всичко възможно, за да бъде "убит" проекта "Южен поток". По думите му конфликтът между Русия и Запада има влияние за спирането на проекта, но от това, което е установил в Брюксел, кабинетът на Орешарски е правил процедури, които са неправилни.
Министър-председателят добави, че в Брюксел се е срещнал и с председателя на ПЕС Сергей Станишев и заедно с Меглена Кунева и Ивайло Калфин са направили добри срещи. Въпреки това премиерът оставя на анализаторите да определят доколко всичко е било успешно.
"Когато знаеш, че си за кратко и всеки ден може да е последен в управлението, работиш на пълни обороти, хоризонтът може да стане и по-дълъг, отколкото очакваме. Но както е казал народът – готви се за война, ако искаш да живееш в мир", коментира лидерът на ГЕРБ.
Борисов каза още, че между първия и втория му мандат са минали едва година и няколко месеца, като в този период има близо 4,5 млрд. евро неусвоени пари по европейските фондове и близо 9 млрд. евро разлика в дефицитите, от 0,48% до 3,8% в момента.