България трябва да представи най-конкурентните си проекти, за да се възползва от Инвестиционната програма на Европейската комисия (ЕК) в размер на 315 млрд. евро, защото страната ни, за разлика от оперативните програми, няма запазени средства. Това заявява вицепремиерът по кооридинацията на европейските политики Меглена Кунева в Стара Загора, цитирана от пресслужбата на Движение България на гражданите.
Всяка страна членка предлага проекти по четири основни направления на Плана Юнкер - енергийна ефективност, транспорт, наука и дигитална икономика. По думите на Кунева ЕК ще предпочита рискови проекти, които националните правителства не желаят да финансират. България вече е предложила списък, но той трябва да се стесни допълнително, за да отговори на изискванията, които бяха обявени едва тази сряда.
На Европейския съвет на 18-19 декември със сигурност ще се говори за пари и дотогава трябва сме готови, коментира още Кунева. Тя беше категорична, че, когато политиките са подчинени на това да има повече растеж и работни места, тогава ще има видими резултати.
По думите й и Шенген, и съдебната реформа трябва да се гледат от тази перспектива, тъй като осъществяването им ще е знак към инвеститорите за сигурност. Кунева посочва, че за първи път има такова единомислие относно съдебната реформа и моментът трябва да се използва. Тя посочи, че е окуражена от срещите си с правосъдния министър Христо Иванов и главния прокурор Сотир Цацаров.
Още идния петък Кунева ще има среща по доклада на ЕК с зам.-председателя на Комисията Франс Тимерманс. Вицепремиерът бе категорична, че България трябва да продължи да настоява и за постепенното отпадане на границите за Шенген.