Липсва осезаем напредък за подобряването на икономическата среда в България, повишаването на ефективността на публичните услуги, ограничаване на корупцията и като цяло – подобряване на начина на живот и бизнес средата.
Тези изводи направи Институтът за пазарна икономика (ИПИ) след преглед на представянето на страната в годишните международни класации. Сравнена с останалите членки на общността, България показва разнопосочно представяне – в някои класации сме добре, но в други изоставаме значително, посочват икономистите в съобщение до медиите.
Най-слаби са резултатите ни по отношение на индекса за възприятие на корупцията, а най-добре се представяме в индексите за икономическата свобода и човешкото развитие. Посредствени резултати показваме по отношение на индексите за конкурентоспособност, икономическа свобода и условия за правене на бизнес.
Страната има добри постижения и в класацията на PISA 2012, но по отношение на резултатите по математика, където сме близо до лидера в ЕС – Холандия.
Как да догоним първенците?
Пътят да настигнем лидерите минава през смели реформи, отбелязват от ИПИ. Икономистите посочват и някои от най-важните промени, сред които са независимата съдебна система и специализирани съдилища, ефективната администрация и електронни услуги.
От ИПИ коментират, че по-доброто представяне на страната минава още през подобряване на образованието и професионалната квалификация, гъвкави условия на пазара на труда и чрез постигането на ефективност чрез реформи, а не чрез псевдоевропейски проекти.
Тези мерки не само ще помогнат на страната да заеме по-престижни места в международни класации, но реално ще донесат повече инвестиции, по-висок икономически растеш и по-високи доходи, както и подобряване на благосъстоянието на населението, смятат икономистите.