fallback

Бизнес и синдикати отново разединени за доходите у нас

Произвеждаме наполовина по-малко, а получаваме четири пъти по-малко, каза лидерът на КНСБ Пламен Димитров

10:22 | 25.11.14 г.

Бизнес и синдикати имат различно мнение за това дали трябва да се повишава минималната работна заплата на 400 лева.

Според председателя на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев има непрекъснато растяща администрация и бюджетни заплати, а лидерът на КНСБ Пламен Димитров смята, че е крайно време да се повишат доходите, защото работодателите сега плащат доста под средно европейските заплати.

„Младите хора искат да бъдат на държавна служба, а не да бъдат предприемачи. Само 8% от завършилите висше образование искат да бъдат предприемачи и да произвеждат добавена стойност. 45 хиляди са били хората в администрацията преди три години, а сега са 53 хиляди. Ние сме в една социалистическа примка и мислим как държавата да ни реши проблема”, коментира Данев по „Нова телевизия“.

Произвеждаме наполовина по-малко, а получаваме четири пъти по-малко, аргументира се Пламен Димитров. Той посочи, че през последните 25 години брутният вътрешен продукт се е увеличил с 1/3, а заплатата е 80-90 процента от това, което е била, спрямо покупателната способност.

„Освен това разходите за труд на работодателите у нас, в това число заплати и осигуровки, са 3,7 евро на час, а средно за Европа са 23,7 евро. БВП у нас е 47 на сто от средноевропейския и ако сметнем, излиза, че произвеждаме наполовина по-малко, а получаваме четири пъти по-малко“, мотивира се  Димитров.

Според Данев обаче, след като средната работна заплата в България е 809 лева, а заплатата в бюджетните предприятия е по-висока от заплатите в частния сектор, излиза, че тези, които произвеждат добавена стойност, получават по-малко от тези, които са на държавна служба.

Той напомни, че средната работна заплата в IT сектора и далекосъобщенията е 1750 лева, 1466 лева е в сферата на финансите и застраховането, но в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство” средната работна заплата е 555 лева. Данните за отделните региони показват, че докато средната работна заплата във Видин е 564 лева, в София тя е 1070 лева.

„Заради това няма хора във Видин. В Италия има цели градове и села от Видин”, каза от своя страна лидерът на КНСБ.

„България е втора година в дефлация, икономиката върви надолу, две поредни тримесечия спада потреблението на хранителните стоки, намалява общият доход и общият разход на домакинствата, средната заплата за страната расте с по-малко от 2%. Това са данни, които някой трябва да оценява”, отбеляза още Димитров.

Още новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:10 | 08.09.22 г.
fallback