Парламентът даде зелена светлина на правителството да преговаря за поемането на външен държавен дълг до 3 млрд. лв. Депутатите гласуваха мандат на кабинета да предприеме и всички други необходими действия за поемане на дълга.
Според решението на парламента дългът може да бъде поет и чрез емисии на държавни ценни книжа на международните пазари, а също и чрез средносрочна програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари.
За даване на мандата гласуваха 117 депутати. 27 бяха „против“, а 14 се въздържаха. „За“ гласуваха ГЕРБ, РБ, ПФ, АБВ и БДЦ. Против бяха БСП и „Атака“, а ДПС се въздържаха.
Дългът не може да надвишава 3 млрд. лв. или тяхната равностойност в друга валута, беше записано в решението.
То беше взето след едночасови дебати. Пред депутатите финансовият министър Владислав Горанов обясни, че в момента има изпратени запитвания за ценови предложения. След получаването на мандат от парламента запитванията ще бъдат разгледани.
„След като преценим кое е най-изгодното като цени и предложения, ние имаме задачата да внесем законопроект. Тогава той трябва да бъде ратифициран от Народното събрание“, каза още министърът. Едва след обнародването му в Държавен вестник средствата ще бъдат взети.
Горанов потвърди, че поемането на дълга се налага заради ситуацията с КТБ и състоянието на Фонда за гарантиране на влоговете.
Преди дебатите "Атака" поиска решението да се отложи за утре и да се вземе на закрито заседание, по време на което да бъде дадена цялата информация за преговорите, но това беше отхвърлено.
Депутатът от ДПС Йордан Цонев обясни, че държавата няма никаква вина, че "един собственик на банка открадна собствената си банка и злоупотреби с парите на вложителите“. Той беше категоричен, че предишният кабинет няма вина за кризата в банката.
БСП също атакува намерението на кабинета за поемане на външен дълг. „Защо българите ще плащат масрафа? С какво е виновен бай Иван или Хасан, че да трябва с години да плаща дълга“, попита Таско Ерменков.
Припомняме, че по повод подготвяния заем Ройтерс съобщи вчера, че до края на годината България възнамерява да си набави 1,3 млрд. евро чрез мостово финансиране от чуждестранни банки. Сумата впоследствие ще бъде рефинансирана чрез емисия глобални облигации през 2015 г., казва агенцията, като се позовава на лица, запознати с процесите.
Според анонимните източници американската инвестиционна банка Citigroup, италианската UniCredit, френската Societe Generale, германската Deutsche Bank и английската HSBC са проявили интерес към предоставянето на мостово финансиране.