80% от активите на "Напоителни системи" нямат акт за собственост, стана ясно по време на общественото обсъждане на плана за развитие на дружеството до 2016 г., което се провежда в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Изпълнителният директор на дружеството Димитър Методиев коментира, че няма достатъчно средства за изваждането на документи за собственост, което би струвало около 1 млн. лева. Част от посочените разходи ще бъдат за данъчна оценка на посочените активи.
Той допълни, че собствеността е безспорно доказана, плащат се данъци и дружеството се грижи като добросъвестен собственик за активите в продължение на повече от 10 години. Нещо повече, никой няма претенции върху имотите на "Напоителни системи", а те не генерират дивиденти, а загуби, коментираха от дружеството.
Адриана Димитрова от компанията припомни, че "Напоителни системи" е създадено през 1993 г. с активи на държавната фирма „Хидромелиоративни системи” – София и част от имотите са били получени с разделителни актове. Някои от активите, получени по този начин, са от 60-те години на ХХ век.
По време на обсъждането на бизнесплана на дружеството имаше възражение по препоръка в доклада на работната група на ДКЕВР да бъде извадена от регулация цената на водата, подадена до стопански производители, сред които и водноелектрически централи.
Въпросът за подаването на вода за тези дружества в момента се разглежда от съда. "Напоителни системи" се явяват естествен монопол за редица стопански обекти и те не желаят да преговарят за цената на доставената вода, а настояват тя да бъде регулирана от ДКЕВР, уточни Методиев.
Очаква се съдебното решение да бъде отразено в бизнес плана.
Председателят на регулатора Светла Тодорова допълни обаче, че е необходимо допълнително проучване от правна гледна точка по тази препоръка на работната група.
"Напоителни системи" хронично страда от липса на финансови средства и през лятото служителите в компанията излязоха на протест заради неполучени заплати. В началото на годината с промени в Закона за водите беше допуснато компенсирането на една от дейностите на дружеството - защита от наводнения с пари от бюджета. Така през март бяха преведени 15 млн. лева от бюджета за покриване на разходи, като например опазване на язовири. Другата дейност на дружеството е свързана с доставка на вода и напояване.