Автомагистрала „Марица” може да бъде готова до август 2015 година при мека зима и благоприятни условия през новия зимен сезон, прогнозира регионалният министър Лиляна Павлова.
Тя, заедно с транспортния министър Ивайло Московски и председателя на Агенция „Пътна инфраструктура” Лазар Лазаров, инспектира строителството на магистрала. Проверката е показала, че около 80% от лот 2 вече са изпълнени. За лот 1 процентът е по-малък – 65% от планираните дейности са приключени, съобщава Агенция "Пътна инфраструктура".
Като причини за спирането на строителството и исканото удължаване на срока за изпълнение на обекта са били посочени закъснели отчуждителни процедури, силното преовлажняване на почвите заради обилните валежи през изминалия строителен сезон.
Влияние е оказала и необходимостта от допълнително укрепване на откосите по пътя, както и появата на нови археологически обекти по протежението на магистралата.
„Заедно с изпълнителите обсъдихме нови строителни графици и поискахме уверения, че този път строителството ще бъде извършено спрямо тях. Нови отлагания са недопустими. В противен случай рискуваме да загубим цялото финансиране от ЕС за изграждането на магистралата”, коментира Лиляна Павлова.
Министърът на транспорта Ивайло Московски е призовал изпълнителите за пълна мобилизация на човешки и технически ресурси, и без компромис за качеството на строителните дейности да се върви с бързи темпове към финализиране на обекта.
Двамата министри са направили проверка и на друг участък от автомагистралата - от 98-ми до 108-ми км. В тази част на аутобана се изпълнява ново дясно платно, тъй като трафикът преминава само в лявото, а то е в експлоатация повече от 35 години.
Строителят е поел ангажимент пред министрите участъкът да бъде завършен до май 2015 година след осигуряване на 7-те млн. лв., необходими за завършване на обекта.
Магистрала "Марица" свързва АМ "Тракия" с ГКПП "Капитан Андреево" на българо-турската граница. Плановете са дължината й да е от 117 километра. Изграждането на Лот 1 и Лот 2 на магистралата се съфинансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз и държавния бюджет чрез ОП „Транспорт“ 2007-2013 г. Със средства от оперативната програма се изграждат общо 65,62 км.