Българската икономика расте изненадващо през третото тримесечие. Това се случва на фона на сложната политическата обстановка, която бе обхванала страната през периода, въпреки понижените оценки на редица световни и европейски институции за растежа през годината и очакванията на централната банка за забавяне на икономическата активност през второ полугодие.
През периода от юли до септември брутният вътрешен продукт (БВП) се увеличава с 0,5% на тримесечна и с 1,6% на годишна база, показват експресните оценки на Националния статистически институт (НСИ).
Данните за растежа са същите като предварителните за второто тримесечие (сега ревизирани на 0,3% на месечна и 1,8% на годишна база), но стойностите остават едни от най-високите за последните две години. Данните, разбира се, подлежат на ревизия, като НСИ ще оповести официалните на 3 декември тази година.
Все пак растежът е по-бърз в сравнение със занижените прогнози на Европейската комисия (ЕК), Международния валутен фонд (МВФ) и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). ЕК очаква, че през 2014 г. БВП ще се разшири с 1,2%. МВФ вече предрича 1,4% спрямо предходните 1,6 на сто, а ЕБВР – 1,5%. Министерството на финансите в Служебния кабинет очакваше ръст от 1,5% през тази година.
През третото тримесечие на 2014 г. в номинално изражение БВП възлиза на 22,41 млрд. лв. по текущи цени при неревизирани 21,59 млрд. лв. за същия период година по-рано.
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление – 70,7%, или 15,845 млрд. лв. Крайното потребление нараства с 0,9% на тримесечна база и с 1,4% на годишна база, сочат още данните на националната статистика.
Инвестициите в основен капитал и запасите на компаниите през периода са за 4,87 млрд. лв., като заемат 21,7% относителен дял в БВП. Те се увеличават с 2% спрямо второто тримесечие и с 4,2 на сто за година. За сравнение - през третото тримесечие на 2013 г. сумата им бе 4,44 млрд. лв., показват неревизираните данни на НСИ.
Въпреки че износът на стоки и услуги намалява с 2,2% на тримесечна и с 2,4% на годишна база, а вносът расте с 1% за година и намалява с 0,9% за тримесечието, външнотърговското салдо е положително. През третото тримесечие стойността на изнесените стоки и услуги е 16,45 млрд. лв., а тази на внесените – 14,76 млрд. лв. Така през периода излишъкът по търговското салдо възлиза на близо 1,7 млрд. лв.