fallback

Стив Ханке: Отнемането на лиценза на КТБ няма да повлияе на банковата система

Недостигът във Фонда за гарантиране на влоговете трябва да бъде попълнен от фискалния резерв, смята икономистът

15:24 | 12.11.14 г. 9
Автор - снимка
Редактор

Затварянето на Корпоративна търговска банка (КТБ) и отнемането на лиценза ѝ няма да повлияят на икономиката и на банковата система, защото КТБ никога не е оперирала като нормална банка и няма важни икономически връзки. Това коментира в интервю за БНР икономистът Стив Ханке, известен като "бащата“ на валутния борд у нас.

По думите му всъщност КТБ никога не е била банка, а огромна машина за обезценяване на активи и влошаване на икономиката.

„Трябваше да отнемат лиценза отдавна. Моето заключение е, че КТБ всъщност никога не е била истинска банка, не е функционирала като такава, така че напълно приветствам отнемането на лиценза ѝ. Това, което трябва да бъде направено сега, е да бъдат установени хората, които са теглили заеми от банката и не са ги върнали. Те със сигурност трябва да бъдат преследвани от закона. Колкото се може от тези пари трябва да бъдат върнати и да бъдат дадени на Фонда за гарантиране на влоговете“, каза той.

Второто нещо, което веднага трябва да бъде направено, е да бъдат върнати парите на хората с гарантирани депозити, допълни икономистът.

Ханке не се ангажира да коментира кой трябва да носи наказателна отговорност, защото не познава в детайли българското банково законодателство. Според него обаче от гледна точка на административната работа, има вина от страна на БНБ като регулатор. „Трябвало да четат по-внимателно документите и да знаят, че Корпоративна търговска банка всъщност не е банка“, каза той.

Икономистът е на мнение, че трябва да се публикуват повече данни за банковата система. По думите му от информацията, която БНБ оповестява в момента, той не може да направи анализ за състоянието на банките в България. Освен това данните излизат много късно, допълни той.

„Данните за банковата система, които БНБ публикува, са като една голяма кошница с ябълки и ние можехме да заключим, че средното състояние на ябълките в кошницата е добро, дори много добро. Проблемът е, че не може да се види, ако има гнила ябълка. А гнилата ябълка беше КТБ“, коментира Ханке.

Най-добрият начин за попълване на Фонда за гарантиране на влоговете с достатъчно средства за изплащане на гарантираните депозити на вложителите в КТБ е с трансфер от фискалния резерв, смята Ханке. Той допълни обаче, че сумата трябва да бъде стриктно проследена и използвана единствено за изплащане на парите на вложителите.

„В крайна сметка нали затова е фискалният резерв, да го използваме за черни дни и критични ситуации“, коментира той. След това обаче Фондът за гарантиране на влоговете трябва да възстанови сумата във фискалния резерв.

Според Ханке България не трябва да влиза в Европейския банков надзор.

„Това ще бъде голяма грешка, защото фактически се прави признание, че БНБ е некомпетентна да се справи сама, а има нужда от помощ от Брюксел. В исторически план вече сме виждали, че Брюксел не решава проблемите в България. България има свои собствени проблеми и трябва да ги решава. Брюксел единствено може да ги влоши“, заяви той.

Икономистът смята също, че България не трябва да влиза и в еврозоната. „Винаги съм твърдял, че влизането в еврозоната ще бъде голяма грешка за България. Причината за това е валутният борд, който осигурява дисциплина във финансовата система на страната и стабилна валута. Ако влезете в еврозоната, ви чака съдбата на Гърция и Кипър“, коментира той.

Ханке коментира и очертаващият се бюджетен дефицит. По думите му „истинският тест за новото правителство ще е дали ще може да свали дефицита достатъчно бързо. От това ще се разбере дали то ще може да работи или не“. Всичко за КТБ четете тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:08 | 10.09.22 г.
fallback