Инфлацията през октомври е 0,9% на месечна база, а трайно настанилата се дефлация намалява своя темп до 0,4% на годишна база, показват последните данни на Националния статистически институт (НСИ). Месечният ръст е едва третият от началото на годината и петият за последните 12 месеца. Той се дължи основно на административно контролираните цени на енергията и сезонното поскъпване на някои стоки и услуги, влизащи в състава на индекса на потребителските цени.
Оценка за изменението на потреблението и неговата роля за наличието на инфлация през октомври бихме могли да получим най-рано след месец, когато от НСИ ще разберем дали инфлацията ще се задържи и от Българска народна банка, от чиито данни за паричното предлагане ще съдим за прираста на парите в обращение и депозитите в банките. Именно увеличаващите се спестявания възпират потреблението, защото го отлагат за евентуален бъдещ период.
За наличието на дефлация у нас роля играят и по-ниските цени на суровините на международните пазари. По-евтините горива обаче вече резултират в по-ниски цени на продуктите за крайно потребление. През октомври дизелът поевтинява с 2,4%, бензинът А 95 Н – с 2,5 на сто, А 98 Н - с 2%, газта - с 3,4%, а метанът – с близо процент спрямо септември.
Изменение на индекса на потребителските цени по месеци (в %):