fallback

Томислав Дончев: КТБ ще бъде като верига след крака ни поне една година

Ако няма осъден за катастрофата КТБ, тази държава утре няма да има правото да осъди джебчия, заяви вицепремиерът

11:37 | 10.11.14 г. 7

КТБ ще бъде като верига или тежест след крака ни поне една година заради целия шоков ефект върху икономиката, коментира вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончев пред БНР и допълни, че е рано да се каже какъв ще бъде точно ефектът.

"Притеснява ме това, че скромният растеж, планиран за тази и следващата година, ще стане още по-скромен в резултат от шока от ликвидацията на тази банка“, допълни още той. 

Дончев потвърди, че стои зад думите си, написани в социалните мрежи, че „Ако няма осъден за катастрофата КТБ, тази държава утре няма да има правото да осъди джебчия“.

Ако няма осъден за катастрофата КТБ, тази държава утре няма да има правото да осъди джебчия.

— Tomislav Donchev (@tomislavdonchev) November 1, 2014

По думите му е абсолютно неприемливо да се окаже след една или две години, че за случая с КТБ няма никой виновен. „В такава ситуация не може да няма никой виновен. Не говоря за самата банка, а за ролята на регулаторите, всички институции, които са харчили бюджет, а ангажиментите им са били подобна ситуация да не се допуска.“

Държавата няма право да допуска една подобна ситуация да не бъде разплетена докрай, смята Дончев. Той заяви, че ако тук няма виновен, това ще бъде най-лошият възможен сигнал за всички. Според него в подобна ситуация има опасност случаят да се репликира и в друга банка, и в друг сектор.

„Това за десетилетия напред ще бъде най-лошият възможен сигнал, който ще излъчи държавата, и не бива да се допуска и това, което зависи от правителството, ще бъде направено“, подчерта вицепремиерът.

Той уточни, че няма предвид сценарий, при който се стига до „осъждането на една счетоводителка или касиерка“. „Говорим за истински отговорните лица да се стигне до тази ситуация, а тя е сложна и заплетена и включва не само едно лице, но не съм прокуратурата да казвам кой е виновен и кой не“, заяви той.

По думите му първата крачка на политическата класа е да се види кои нейни представители имат връзка с КТБ.

Дончев коментира и въпроса със споделената отговорност на партиите в новото правителство, който определи като сложен. В общия документ, изготвен от партиите, е предвидено отговорността да се носи пропорционално на участието. Вицепремиерът обаче изрази очаквания на базата на конкретния си опит, че тя ще носи от „най-големия“, имайки предвид ГЕРБ.

Той изрази и мнение, че при назначенията на втория ешелон на властта не трябва да се оформят "анклави" в държавата, които да бъдат изцяло прерогатив на една политическа сила. По думите му не трябва да се следва задължително логиката на политическите квоти, а да има възможност конкретният министър да предложи хора, с които може да работи.

„Няма твърда формула, най-важни са професионалните качества, не работим по квоти“, поясни той.

Дончев коментира и назначението на Божидар Лукарски за министър на икономиката.

„Един министър не се предполага да бъде обезателно експерт в сферата, в която работи, по-скоро трябва да има ясна политическа воля и визия какво трябва да се промени“, заяви той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:27 | 12.09.22 г.
fallback