Убеден съм, че след още 25 години, освободени от менгемето на днешното повърхностно и стеснено мислене, бъдещите поколения ще оценят това, което правим днес, обяви президентът Петър Стоянов (1997-2002 г.) на пресконференция в рамките на инициативата "25 години свободна България".
Бившият държавен глава призна, че хората днес ще дадат различна оценка на прехода след 1989 г., когато започнаха демократичните промени - едните ще си спомнят за комунизма заради прословутите ред, сигурност и липса на безработица, а другите - заради липсата на свобода и концлагерите, "които правеха живота на чувствителните хора унизителен“.
"Проблемът с прехода е, че във вида, в който той се разви в последните 25 години, почти няма видими ярки и дефинирани защитници“, посочи Петър Стоянов. Според него тези, които са били тясно свързани с бившия комунистически режим, са недоволни от прехода, смятайки, че той е направен от "лошите" седесари, които са докарали България до сегашната ситуация.
И обратното - хората, които са били възпитани в антикомунистическо мислене, имат своите основания да са недоволни от прехода, защото смятат, че преходът се прави със същия ентусиазъм и оптимизъм от хората, които строяха комунизма преди 1989 година.
"Поради това този преход буди недоволство в много български граждани, основно в неговата икономическа част“, посочи президентът. Той обаче бе категоричен, че независимо от всичко, рухването на комунизма в България и приобщаването на страната ни към новия цивилизационен модел е огромен исторически успех за България.
"Днешните оценки за прехода, колкото и противоречиви да са, колкото и да се инспирира от част от българските медии посткомунистическа носталгия, аз съм убеден, че след още 25 години, освободени от менгемето на днешното повърхностно и стеснено мислене, бъдещите поколения ще оценят това, което правим днес“, заяви Петър Стоянов.
Инициативата "25 години свободна България" се реализира под патронажа на президента Росен Плевнелиев.