Производството на електричество е намаляло през август, показаха последните данни на Националния статистически институт (НСИ). През летния месец са произведени общо 3,68 хил. гигаватчаса електроенергия, което е с 5,5% по-малко спрямо юли 2014 година и с 6,5% спрямо август 2013 година.
По-голямата част от това количество е реализирано на вътрешния пазар – почти 2,54 хил. гигаватчаса. Измененията са минимални – с 0,5% в посока надолу спрямо юли. Спрямо миналия август намалението е в рамките на 1,6 на сто. Август е един от месеците с повишено потребление на електричество, особено в съседните ни южни страни. От данните на статистиката обаче е видно, че през тази година има намаление на износа, тъй като в реализираните доставки в страната са почти без изменение.
Продължава и тенденцията за спад на местното производство на природен газ. През май от находищата в страната са добити едва 12 млн. куб. метра, което е с 43% по-малко спрямо същия месец на 2013 година. Спрямо юли спадът е от 7,7 на сто.
Средно от българските находища се добива между 20 и 25 млн. куб. метра газ на месец. Причината за намалението сега са технически причини, свързани с производството на Petroceltic България. Компанията разработва находищата "Галата", "Калиакра" и "Каварна" в Черно море.
Увеличават се обаче доставките на природен газ – с 4,7% на месечна база до 155 млн. куб. метра. Спрямо миналия август увеличението е от 11,5 на сто.
В същото време данните на „Булгартансгаз“ показват, че през август природен газ не е нагнетяван в „Чирен“, макар да имаше политически заявки, че заради възможната газова криза газохранилището няма да бъде източвано, а ще бъде нагнетяван газ непрекъснато. Седмичната статистика за потоците в „Чирен“ обаче показва, че през летния месец не само не са нагнетявани количества, а и са източени 11,3 млн. куб. метра.
От данните на НСИ за производството и доставката на енергийни ресурси през август е видно още, че значително намалява производството на твърди горива. Добити са общо 1,85 млн. тона, което представлява понижение от почти 38 на сто на годишна база. Спрямо юли изменението е по-ограничено – с 14,7% в посока надолу.
По-малки са и доставките на твърди горива през месеца – с 36,1% на годишна и с 13,3% на месечна база. Данните на НСИ показват, че в страната са доставени общо малко над 2 млн. тона.