Доставките на природен газ от Русия са намалели, съобщи енергийният служебен министър Васил Щонов пред журналисти в Министерския съвет.
По думите му неофициалната информация гласи, че става въпрос за временни проблеми от технически характер в Русия. Щонов обаче уточни, че не може да потвърди тази информация, защото на границата между Русия и Украйна няма измервателни уреди и не е ясно колко газ влиза в Украйна и съответно се транзитира.
Министърът обясни, че налягането на входа на газопреносната мрежа трябва да бъде над 38 бара, а в последната седмица се колебае между 30-35 бара. Така доставките, които България е заявила, не могат да се изпълнят на 100% и получаваме по-малко синьо гориво от Русия.
Щонов посочи, че дневното потребление в България в най-студените зимни дни през януари се очаква да бъде 10-11 млн. куб. м дневно, а в момента то е 7-8 млн. куб. м на ден.
Недостигът в момента се компенсира с газ от хранилището в Чирен, откъдето се изтеглят 1-2 млн. куб. м дневно. Очаква се това да продължи поне още няколко дни до седмица, след което проблемът да бъде решен от Русия и доставките да се стабилизират.
В газохранилището в Чирен в момента има 483 млн. куб. м. синьо гориво. Максимално оттам могат да се получават около 4,1 млн. куб. м дневно. Ако това не е достатъчно, първа стъпка в кризисния план изисква топлофикациите да минат на мазут. Щонов успокои, че вероятността това да се случи е много малка и на този етап няма основания за притеснения.
Министърът заяви, че въпросът за бъдещето на ТЕЦ „Варна“ не е решен и преговорите продължават. „Операторът ЧЕЗ е притежавал този актив в продължение на 8-9 години, има съответни задължения, включени в приватизационния договор, те не са намерили за икономически изгодно да инвестират в екологизация на централата“, коментира Щонов.
Според него в момента у нас има свръхкапацитет от производствени мощности, което води до ниски цени на тока и е въпрос на анализ дали изпълнението на изискванията ще е икономически изгодно за ТЕЦ-а.
„Ако до края на годината не се появи спасител за тази централа, тя най-вероятно ще трябва да бъде затворена, но за това индустрията знае поне от 5 години и не са били предприети стъпки“, подчерта министърът.
Припомняме, че комплексните разрешителни за работа на централата изтичат на 1 януари и има вероятност тя да бъде затворена, тъй като не е екологизирана.