Членовете на Енергийния борд са одобрили промените в Закона за енергетиката, които трябва да доведат до подобряване на работата на регулатора и по-голяма прозрачност при взимането на решения за енергетиката, съобщиха от правителствената пресслужба.
Промените в законодателството бяха публично представени преди няколко дни. Те предвиждат разделянето на състава на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на енергиен и воден. Предвижда се още и председателят и членовете на Комисията да се избират от Народното събрание, а не както досега – от Министерския съвет.
По време на заседанието днес членовете на Енергийния борд са коментирали основните структурни проблеми в сектор „Енергетика“, а именно - неконтролируем ръст на ВЕИ-сектора, дългосрочните договори за изкупуване на енергия на прекалено високи цени от ТЕЦ-ове, неефективността, некомпетентността, корупцията в държавните енергийни компании, както и лошото ценообразуване и липсата на принципи при формиране на политиките за сектора и при регулирането му, допълват още от Министерския съвет.
Вицепремиерът Екатерина Захариева, която е председател на Борда, подчерта, че новият консултативен орган няма за цел и не може да иззема функциите на държавните институции.
„Бордът не замества държавата в отговорността й за политиките, свързани с енергетиката. Държавата не прави и няма да прави опит да се крие зад Борда и не го използва за легитимиране на непопулярни решения“, категорична беше Захариева.
По думите й Енергийният борд може да даде правилна и адекватна насока за устойчивото развитие на енергийния сектор.
„Енергийният борд не е на държавата или на правителството. Той е Вашият инструмент, чрез който можете да помогнете на държавните институции в изграждането на умения и капацитет за добро управление на енергийния сектор“, обърна се още вицепремиерът към членовете на органа.
Захариева постави на обсъждане и мерки за подобряване на прозрачността на работата на Борда, като заседанията му да бъдат излъчвани пряко в интернет, а стенограмите да бъдат публични.