Препоръките, които Европейският банков орган (ЕБО) отправя за изплащане на депозити, нямат задължителен характер. Това информират от БНБ чрез отговор до банковия орган, след като той бе изпратилил писмо до централната банка и до Фонда за гарантиране на влоговете с препоръката да се започне изплащането на гарантираните влогове в поставената под специален надзор КТБ. Препоръката беше изплащането да започне до 21 октомври.
Европейският банков орган започна разследване за евентуално нарушаване на европейските разпоредби от компетентните органи в България на 25 септември, за да провери дали мерките, взети от надзора на българската банка КТБ, представляват евентуално нарушаване на изискванията на директивата на ЕС за схемата за гарантиране на депозитите. Според нея притежателите на влогове трябва да бъдат компенсирани не по-късно от 25 работни дни след прекратяването на достъпа до депозитите.
В писмото си централната банка обяснява, че Фондът за гарантиране на депозитите може да плати гарантирания размер на депозитите само при отнет лиценз на съответната кредитна институция.
БНБ казва още, че има правомощия да отмене лиценз на банка, което подлежи на оспорване пред Върховния административен съд.
Според БНБ поставянето на банка под специален надзор, включващо спиране на изпълнението на нейните задължения не е било оспорено пред съда и може да бъде в сила за период до шест месеца.
Централната банка посочва, че националното законодателство следва да се промени, ако този срок е прекомерно дълъг спрямо сроковете за изплащане на гарантираните депозити съгласно Директива 94/19/ЕО.
БНБ не може да даде частичен достъп до депозити.
Банката съобщава, че ако средствата в банка са недостатъчни, тя не може да разпореди частично изплащане или разпределение на тези средства.
Европейският банков орган /ЕБО/ е бил уведомен за одитите, извършени в КТБ и за предприетите до настоящия момент мерки, които вече са в ход.