Ще бъдем смислена и аргументирана опозиция, в никакъв случай креслива и провокативна, която да създава напрежение в държавата. Това заяви Корнелия Нинова от БСП пред „Нова телевизия» по повод предстоящите преговори между левицата и ГЕРБ.
„Очакваме ГЕРБ да поеме отговорност да направи кабинет с другите десни партии. Резултатите от изборите показаха, че ние оставаме в опозиция. Това е изборът на хората“, допълни Нинова.
По думите й преговорите между двете партии ще бъдат по същество. Тя заяви, че излъчените да преговарят от БСП – Янаки Стоилов, Атанас Мерджанов и Захари Георгиев, ще поставят две групи въпроси при консултациите с ГЕРБ. „Първата е политиките, за които БСП държи и които ще подкрепи, ако правителство на ГЕРБ ги провежда. Втората е неотложните задачи в началото на парламента – бюджет, цената на тока и мерките по отношение на КТБ“, поясни Нинова.
Нинова даде за пример данъчната политика като важна за БСП тема. „Ние държим повече на политиките, имаме в определени сфери принципни позиции. Например дали ще се промени данъчната система, като се отмени плоският данък и се въведе прогресивен, искаме да не се въвежда данъкът от 2% за общините“, заяви тя.
Нинова добави, че в БСП все още не са коментирали въпроса дали ще подкрепят правителство на ГЕРБ при неговото гласуване. Тя уточни, че вероятно днес тази тема ще бъде предмет на разговори.
Що се отнася до изборния резултат на БСП, Нинова заяви, че проблемът е много по-голям и се отнася за всички политически партии. По думите й има абсолютно недоверие и неприемане на политици и политически системи. Имало и много голяма пропаст между свършеното в София и в парламента и това, което се е случило в страната.
„Първата стъпка за признаване на проблема е направена, а оттук нататък предстои работа“, категорична бе Нинова. Като допуснати грешки, довели до ниския резултат на БСП, Нинова изтъкна кадровата политика и битки вътре в листите за преференциален вот. „Проблемът е комплексен“, допълни тя.
Нинова заяви, че засега в БСП не е обсъждана промяната на Изборния кодекс, но по думите й е малко вероятно да се пристъпи към крайната мярка за лишаване на избирателя от правото на преференция.