fallback

40% от заработените от икономиката средства се използват за заплащане на труда

Средствата от производството могат да бъдат разпределяни по-справедливо, смята Пламен Димитров

17:55 | 08.10.14 г. 2

Заплащането на работниците в много български предприятия може да се увеличи, ако средствата от производството бъдат разпределяни по-справедливо. Сега едва 40 процента от заработените от българската икономика средства се използват за заплащане на труда, посочи лидерът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от БТА.

Той посочи, че в страни като Великобритания, Франция и Германия този процент варира между 55 и 60.

Лидерът на КНСБ посети днес Монтана като първа спирка от негова обиколка из страната.

Димитров посочи и очакванията на синдиката от новото правителство. Според него новото управление трябва да каже ясно как ще развива икономиката и по-специално индустриалната й част. Синдикатът ще иска от новите управляващи и гарантиране със закон на колективното договаряне на заплатите в предприятията.

По повод проблемите в енергетиката Пламен Димитров заяви, че КНСБ не е привърженик на стратегията дефицитът да се покрива от гражданите и фирмите.

„С увеличението на тока с 10 процента в най-добрия случай ще се съберат с 200 милиона повече, а това не решава въпроса“, каза той. По негови думи хората и фирмите няма да понесат следващо увеличение на цените на тока. Той препоръча изготвяне на нова стратегия за управление на дълговете като изход от кризата.

КНСБ предлага и програма за борба с дефлацията, която да включва стимулиране на потреблението в много сектори на икономиката. В момента парите на хората са в банки и липсва оборот, който да раздвижи икономиката, обяви лидерът на синдиката.

Пламен Димитров представи новата услуга на КНСБ "Електронен синдикат". В специален интернет-портал КНСБ ще дава на своите членове безплатни консултации по въпроси, свързани със заплати, пенсии, безопасност на труда, предотвратяване на съкращения в предприятията и други.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:01 | 14.09.22 г.
fallback