Кабинетът на малцинството ще е по същество коалиционно управление между различни формации. Около това мнение се обединиха наблюдатели, които коментираха пред Dnes.bg последния ход на Бойко Борисов. Днес ГЕРБ изненадващо обяви, че няма да води преговори за коалиционен кабинет, а ще се опита да състави правителството на малцинството. Партията започва преговори с останалите формации в парламента, за да разбере на кои може да разчита за подкрепа.
„Каквато и красива формула да се измисли, това ще е по същество коалиционно управление“, коментира Първан Симеонов от „Галъп“. Според него и кабинет на малцинството означава търсене на подкрепа извън ГЕРБ и сработка между отделните партии.
Той не се ангажира да прогнозира с кои формации би станала тя. Според Симеонов естествената среда на ГЕРБ са Реформаторите и Патриотичният фронт, но няма гаранции, че партньорството ще е факт.
„ГЕРБ твърдят, че няма да правят коалиции с БСП и ДПС, но това не означава, че няма да получат подкрепа от ДПС, а защо не и от БСП“, коментира социологът.
Според Симеонов не е изключено Борисов да блъфира със заявката за кабинет на малцинството. „На настойчивостта да се състави кабинет с премиер Борисов е заложена политическата стабилност на страната. Не зная дали това е демонстрация на сила и мощ. Този вариант ми се вижда утопичен“, коментира социологът.
Той допълни, че колкото и красиво и героично да звучи партия с 90 депутати да прави правителство, то ще предизвика обвинения за задкулисие. Симеонов е категоричен, че и никой няма полза от нови избори и обясни, че не вярва в искреността на ГЕРБ, че биха отишли на нов вот, ако управлението не е тяхно.
Специалистът по избори Михаил Константинов подкрепи решението на ГЕРБ и им пожела да успеят да сформират правителство. Той припомни, че Борисов вече е управлявал с кабинет на малцинство и обясни, че при това разпределение на гласовете ГЕРБ нямат друг ход.
„Можеха теоретически да направят коалиция с Реформаторите и Патриотичния фронт, тогава щяха да имат 126 депутати. Но очевидно не се разбраха с Реформаторите, които поставят условия“, припомни професорът. Той беше категоричен, че кабинет трябва да има, защото хората са на границата на търпението си.
„Насред зима да правим избори – това е самоубийствено“, каза Константинов и допълни: Политиците нека да разберат – хората са на границата на своето търпение, ако още веднъж им спретнат този номер с нови избори, след два месеца ще дойде народът със сопите и ще изхвърли цялата политическа класа“, каза той.
Михаил Константинов също обясни, че за да работи кабинетът на малцинството, трябва да получи подкрепа от други партии. „Може някоя партия да го подкрепи, без да участва в кабинета, ако то изпълнява част от нейната програма. Така се прави малцинство. Хем се изпълнява нейната програма, хем тя не участва във властта“, каза професорът. Според него, ако се изключат някои нереалистични обещания от програмите на партиите, ще излезе, че те искат общо взето едно и също.
Според Кольо Колев от „Медиана“, ако Борисов настоява за кабинет на малцинството, това ще означава нови избори. Той обаче не изключи варианта да се сформира кабинет на малцинството с друга партия, който доближава подкрепа от 120 депутати. Според него тогава ще е възможна и подкрепа отстрани от ДПС. Такъв кабинет ще бъде рекламиран като правителство на съгласие и на спасение, за да се преодолее политическата криза“, смята социологът.
И според Кольо Колев с този ход Борисов извива ръце и заплашва останалите партии, че ще хвърли страната в непредвидима политическа криза. Според социолога обаче това ще струва много както на ГЕРБ, така и на цялата политическа класа.
Прогнозата на социолога е, че тежко и мъчително ще се търси компромис за съставяне на широкоформатен кабинет.