Избирателната активност в страната е над 23% в 13 ч. според данни на ЦИК, цитирани от БТА. Това означава, че над 1,6 млн. българи са отишли до урните.
За сравнение, през 2013 година на предишните парламентарни избори активността към този момент е била 27,47%. До същия час в ЦИК са получени 15 жалби и 77 сигнала за изборни нарушения.
По-висока от средната за страната е избирателната активност в Ямбол. Там отишлите да гласуват са 27% от всички, имащи право на глас. В община Болярово тя е близо 50 на сто, каза председателят на РИК Мариана Христова. До обяд най-ниска е активността в община Ямбол – 23,62 на сто, в община Елхово е 27,1%. В общините Тунджа и Стралджа избирателната активност е съответно 30,5 и 32,13%.
Подадени са четири жалби за нарушения на изборното законодателство, които не са уважени от членовете на комисията.
Избирателната активност във Великотърновска област е 27,10% към 13 ч., съобщи председателят на Районната избирателна комисия Десислава Йонкова.
Над 30% е избирателната активност в общините Златарица, Елена, Сухиндол и Стражица.
От началото на изборния ден в РИК са постъпили два сигнала, като и двата са свързани с проблеми в технологичния процес на изборите.
В Добричка област към 13 ч. са гласували 45 842 избиратели, или 24,59 на сто от имащите право на глас, съобщиха от Районната избирателна комисия.
Най-висока е избирателната активност в Шабла – 26,70 на сто и Балчик – 26,59 на сто.
Избирателната активност във Варненска област към 13 часа е 24,33%, съобщи председателят на Районната избирателна комисия Велин Жеков.
В областта най-висока е активността в община Суворово, където са гласували 35,43 на сто от избирателите. Извън Варна най-ниската активност е в община Долни Чифлик – 23,54 процента.
В комисията са постъпили няколко сигнала за нарушения, свързани с купуване на гласове, които са препратени към областната дирекция на МВР и прокуратурата.
Във Врачанския избирателен район към 13 ч. са гласували 44 859 избиратели, или 26,13 на сто от имащите право на глас, съобщи Владислава Лакова, говорител на Районната избирателна комисия.
В общините Борован и Хайредин избирателната активност е най-висока, съответно 37,20 на сто и 37,24 на сто. Следва община Криводол - с 36,60 на сто. Поради активното гласуване на избирателите в някои секции в тези общини се е наложило осигуряването на допълнително количество бюлетини, за да не се затрудни изборният процес в по-късен час, посочи Лакова.
РИК-Враца е направила проверка по три сигнала за неправомерна агитация в изборния ден, но не са намерени данни за нарушения.
Избирателната активност в област Русе към 13.30 ч. е 21%. Това съобщи председателят на Районната избирателна комисия Десислава Дивчева.
Тя информира, че до момента в РИК са постъпили осем жалби и три устни сигнала. Една от жалбите е от град Глоджево - че възрастни хора са отивали към избирателната секция със залепена на ръката си лепенка с "номер", а друга - за автомобил с "номер", обикалящ по улиците на Мартен.
За двата случая РИК се е обърнала към полицията с молба за съдействие. Друг сигнал е за председатели на няколко секционни комисии, които пускали избирателите да гласуват по азбучен ред.
"Дали сме разпореждане да не се допуска това, защото се гласува по реда на пристигане", заяви Дивчева. Тя допълни, че в РИК-Русе са регистрирани 2167 застъпници и 1160 представители на партии и коалиции.