fallback

Възможно ли е сформирането на голяма управляваща коалиция у нас?

Преди да преминем към германския модел, ще трябва да вземем предвид и германския пример, смята политологът Васил Михайлов

10:04 | 05.10.14 г.

Голяма управляваща коалиция, обединяваща леви и десни партии, както и съставянето на програмно –експертно правителство беше определено от политолога Васил Михайлов в ефира на телевизия Bulgaria on Air като „любим спасителен пояс на бившата Комунистическа партия”.

Според него, когато се търси германския модел на управление, в което влизат представителите и от лявото, и от дясното политическо пространство, е необходимо преди това да бъде взет предвид и германският пример. Михайлов посочи, че преди да се стигне до обединение първо е било прието партията, отговаряща за тоталитарното управление в предишните години, да не участва във властта. 

Според политическия анализатор Димитър Гронов може да се получи коалиция от всякакви партии, стига тя да бъде направена правилно. Той допълни, че обединението не е механично и „всеки, който признаващ нашата програма и нашите ценности, е добре дошъл”, а новата коалиция трябва да има нов облик и ценности.

Гронов посочи още, че от години в България и в предизборни кампании, и в политиката като цяло, се проявява социал-дарвинизма. Това означава, че обществото е разделено на групи, които воюват остро една срещу друга. В крайно дясното например се изправят срещу „врага с партиен билет”, уточни още анализаторът.

Голяма част от партиите са производни на Комунистическата партия, която управляваше 45 години и след това нейното управление беше определено като авторитарен режим със закон, обясни от своя страна Васил Михайлов.

„Нейните съвременни клонинги не трябва да продължават да ни измъчват”, категоричен беше той, допълвайки, че при всяко управление на наследницата на Комунистическата партия завършва с проблеми и финансови кризи.

Димитър Гронов обаче смята, че Комунистическата партия е „претърпяла значима революция” през годините.

По време на дискусията Васил Михайлов коментира още, че „е добре да бъде въведен образователен ценз за избирателите”. Той се позова на чл. 53 от Конституцията, в който е записано, че училищното образование до 16-годишна възраст в страната е задължително.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:00 | 08.09.22 г.
fallback