Производители влагат в маслото немлечни мазнини, вода и технологични добавки в нарушение на законодателството. Това е установило изследване на Българската национална асоциация "Активни потребители", което е обхванало 15 от най-популярните на пазара марки масло, съобщи БТА. Тестът е направен в две независими лаборатории.
Обект на проучването са били следните търговски марки: полско масло "Mlekovita", Fine Food, Deutsche Markenbutter (Rostar BG), Horeca, масло смес "Хранинвест", Филипополис, Kitchen Butter, Fine Life, краве масло "Хранинвест", Alpenbutter "Meggle", Домлян, LACRIMA, Родопея, MILTEX и „Верея“.
При четири от изследваните проби е установено нерегламентирано влагане на заместители на млечната мазнина.
Заместителите най-често са твърди растителни масла, например палмово масло, което от години се ползва в производството на сирене.
Съществуват обаче подозрения и за използването на хидрогенирани отпадъчни мазнини, свинска мас и др., което е незаконна и вредна търговска практика, посочват от асоциацията.
При някои проби процентът на немлечните мазнини достига 75%. В останалите проби, където е установено това нарушение, то варира между 10 и 50%.
При пет от пробите е установено значително по-ниско съдържание на мазнини спрямо посочените на етикета.
Друга лоша практика, която е установило изследването, е наличието в кравето масло на повече вода от обявеното. При пет от пробите е отчетено несъответствие между посоченото на етикета и реалното съдържание на вода в маслото, като при част от пробите то е значително.
По-високото водно съдържание влошава качеството на продуктите, намалява срока им на трайност и повишава вероятността от развитие на патогенни микроорганизми.
Освен това водно съдържание над 25% означава, че е почти сигурно наличието на технологични добавки -влагозадържащи вещества, в продуктите, което е недопустимо, посочват от асоциацията. При пет от марките водното съдържание не е било посочено на етикета.