fallback

Щонов: Предлагаме реални мерки за спасяването на енергетиката

Комбинираният подход от тях ще даде резултат в период от 3 до 5 години, смята енергийният министър

15:25 | 26.09.14 г. 12

Предприемаме реални мерки за спасяването на енергетиката, а не "измислени и на хартия", каквито са били взимани в предишните години. Това заяви пред журналисти служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов.

Водят се преговори за удължаване срока на действие на дългосрочните договори с американските централи и се подготвят законодателни промени за ВЕИ сектора, уточни министърът. Той допълни, че неефективното производство от когенерациите няма да бъде изкупувано по преференциални цени.

Друга мярка е и плавното увеличение на цената на тока. Кога ще бъде въвеждано то е в правомощията на ДКЕВР, напомни Щонов. "Не мисля, че плавно увеличение означава увеличение на всеки три месеца", уточни той.

Според него този комплексен подход ще даде резултати за период от между 3 и 5 години, в който дефицитът в НЕК ще спре да расте и компанията ще започне да погасява натрупаните задължения.

Енергийният министър посочи, че дефицитът в НЕК е бил натрупан в последните няколко години заради дисбалансите в системата. Така се оказва, че държавната компания изкупува електричество от различни централи на средна цена на микса от 166 лева за мегаватчас, а продава на регулирания пазар при цена от 114 лева. По този начин се натрупва дефицит от около 900 млн. лева годишно, обясни той.

Щонов уточни и конкретните суми - от фотоволтаичните централи разликата между преференциалната и продажната цена е 500 млн. лева, от вятърните - 80 млн. лева, от заводските централи, ТЕЦ-ове и когенерациите - 200 млн. лева. От AES ТЕЦ Марица Изток 1 натрупаният дефицит е 200 млн. лева и от КонтурГлобал ТЕЦ Марица Изток 3 - 70 млн. лева. "Това прави 1 млрд. лева точно", изчисли Щонов.

В същото време има и производители, чиято цена е по-ниска и това пести по 350 млн. лева за регулаторния период.

Министърът обясни, че така след повишението на цената на тока от 1 октомври дефицитът ще се понижи до около 700 млн. лева. Тези средства също трябва да бъдат покрити и повишението на цената е само един елемент от подхода, който предлага служебното правителство за стопяване на дефицита.

"Преди много мерки са били приемани на хартия и не са внасяли свежи пари в НЕК", коментира още Щонов.

За да бъде изпълнено това обаче, се налага да се намери балансът между интересите на обществото, инвеститорите и закона. "Не можем да променим някой закон и да изпъдим всички инвеститори", обясни Щонов.

По отношение на зелените централи, на които се дължи голяма част от дефицита в НЕК, сме поели ангажимент към ЕС, припомни той и допълни, че цената на енергията, изкупувана от тях, е по-висока, но енергията е екологично чиста. Според министъра трябва да бъдат постигнати разумни цени на изкупуването на зелената енергия, които да гарантират добра норма на възвръщаемост, така че да можем да привличаме инвеститори и да пазим природата чиста. За да бъде постигнато това обаче, служебното правителство подготвя законодателни промени, които ще бъдат предложени на следващото правителство.

Щонов посочи, че някои от идеите на предишното правителство са били утопични, защото договорите и на ВЕИ производителите, и на т.нар. американски централи са сключени по силата на закона, действащ тогава. Ако има нарушения при изпълнението на договорите с ВЕИ централите, като например включване със задна дата, те ще бъдат санкционирани, допълни министърът.

По отношение на двете американски централи той посочи, че преговорите се водят за удължаване на дългосрочните договори, за да бъде намален натискът. Двете централи имат договори за изкупуване на енергия до 2026 година. В същото време срокът на експлоатация на тези централи е 50 години и може да се пристъпи към удължаване на срока на договорките.

Да бъде прекратено изкупуването на електричество по преференциални цени при неефективно производство е друга мярка за оздравяване на НЕК, каза още Щонов. И посочи, че има случаи, при които електричеството от комбинираното производство се продава изцяло, а компанията купува на свободния пазар по-евтино.

По този начин системата се натоварва двойно - от една страна, се плащат преференциалните цени за това производство, а от друга - заради тези количества не се натоварват максимално двете американски централи, докато държавата плаща за пълното натоварване на централите, независимо от това дали е постигнато то, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:25 | 14.09.22 г.
fallback